Otobüs Yolculukları Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli

Uçak ile seyahat etmek yükseklik korkusu, pahalı fiyat gibi nedenlerle sizler için uygun değilse akla gelen ilk seçenek otobüs yolculuğu olabilir. Ülkemizin her köşesine hatta her beldesine ulaşan firmalar olduğu gibi bir de sadece o bölgeye sefer düzenleyen şehir otobüsleri ile seyahat edebilirsiniz. Bu yazımızda otobüs yolculukları hakkında aklınıza takılabilecek soruları ya da başınıza gelebilecek olayları anlatmaya çalışacağız. Siz de bu konuda fikir ve önerilerinizi bizler ile yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

Otobüs Yolculukları Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli

1- Bilet Alma

Otobüs Yolculukları Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli
Otobüs Yolculukları – Bilet Alma

Kurumsal firmadan bilet alıyorsanız bu iş biraz daha kolay çünkü internet sitesinden bu işlemi hızlıca yapabilirsiniz. Benim gibi sadece kendi şehrine hizmet veren yerel bir firmadan bilet alacaksanız ise dikkat etmeniz gereken bir iki konuda dikkatli olmanızda fayda var. Örneğin bilet ayırtma ile hizmet veren yerel firmalarda aynı koltuğun birden fazla kez satılması durumu ortaya çıkabiliyor. Haliyle siz bileti önceden ayırtsanız bile bilet elinde olan yolculuk hakkına sahip oluyor ve sizde mağdur olduğunuz ile kalıyorsunuz. Bunun için bileti telefonda ayırtmak yerine firmanın bürosuna gidip almanız bu tatsız durumların önüne geçecektir. İster kurumsal ister yerel firmadan olsun bilet alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da bileti aldıktan sonra kesinlikle üzerindeki bilgilerin sizin verdiğiniz bilgiler ile aynı olup olmadığını kontrol etmek. Buradaki bilgilerin doğru olması valizinizin kaybolması, yolda başınıza gelebilecek sağlık sorunları gibi konularda yakınlarınıza ulaşma gibi pek çok konuda hem sizin adınıza hem de firma adına yararlı olabilecek bir belge olduğu için önem taşımaktadır.

2- Valiz ve Çanta Hazırlama

Otobüs Yolculukları Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli
Otobüs Yolculukları – Bilet Alma

Otobüslerde hem bagaj hem de baş üstünde çanta taşıma bölümleri vardır. Bu alanlarda taşıyacağınız şeyleri seçerken yolda hem sizin hem de başkalarının çantalarına zarar verebilecek sıvı ya da kesici alet taşımamanızda fayda var. Ayrıca baş üstü bölgesinde yer alan bölmelere laptop, fotoğraf makinası, cep telefonu gibi değerli eşyalarını koyuyorsanız, mola sıralarında bu eşyalarınızı kontrol etmeyi otobüsten inecekseniz de yanınıza almayı unutmayın. Bagaj kısmında kırılacak eşyalar taşıyacaksanız bunu valiziniz yerleştirilirken görevliye bildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca her yolcu için ayrılan bir taşıma sınırı hem kurumsal hem de yerel firmalarda bulunuyor. Bu sebeple çok sayıda valiz, çanta ya da koli gibi eşya taşımak isterseniz ek ücret ödemeniz gerekebilir.

3- Servis Hizmetleri

Otobüs Yolculukları Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli
Otobüs Yolculukları – Bilet Alma

Pek çok kurumsal firma ilçelere kadar ulaşım imkânı sağlıyor ama beldelere gitmek konusunda servis araçları ile hizmet veriyor. Yerel firmalar içinde beldelere kadar ulaşım ağlayanlar oluyor. Bu yüzden özellikle gideceğiniz yere ilk defa gidecekseniz biletinizi alırken gideceğiniz yere doğrudan ulaşım var mı yoksa servis hizmeti mi veriliyor bunu öğrenmenizde fayda var. Ayrıca servis ile ulaşım imkanları varsa nerede inip aktarma yapacağınızı hem bilet alırken görevliye hem de otobüs içerisinde nerede ineceğinizi soran muavine söylemeniz başınıza gelecek aksiliklerin önüne geçecektir.

4- İhtiyaç Molaları

Otobüs Yolculukları Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli
Otobüs Yolculukları – İhtiyaç Molaları

Firmalar yol boyunca sürüş uzunluklarına göre belli aralıklarla kısa ve uzun sürelerde çok sayıda ihtiyaç molaları verirler. Bu molalarda aynı firmanın otobüslerinin yan yana geliyor ve karışıklıklar ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple indiğiniz otobüsün plakasını aklınızda tutmanız faydalı olacaktır. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi kıymetli ve özel eşyalarınızı mola sıralarında yanınıza almayı ihmal etmeyiniz.

5- Yolculuk Sırasında

Otobüs Yolculukları Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli
Yolculuk Sırasında

Öncelikle uzun yolculukların olmazsa olmazı boyun yastığı. Bu yastığa sahip değilseniz boynunuzun tutulmasına ya da ağrımasına razı olmalısınız. Zaten ben yol boyunca uyuyamam diyenlerdenseniz yapabileceğiniz alternatiflerden birisi de koltuk arkalarında yer alan televizyonları izlemek. Burada da artık karşımızda sağlık bakanlığının çıkardığı yeni bir engel ile karşılaşıyoruz ki bu da kulaklık. Firmalar artık yasa gereği yolcularına kulaklık dağıtmıyorlar. Sebebi ise hijyen. Kendi kulaklığınızı takıp televizyon izleyebilirsiniz ya da telefonunu kurcalayabilirsiniz. Kitap okumak da yapılabilecek bir aktivite ama gece yolculuklarında yazıları görmek zor oluyor. Bunun içinde yan taraflarında kitap okuyabilecek kadar ışık veren gözlükleri kullanabilirsiniz. Son olarak da seyahatiniz boyunca uyku esnasında horlamalar ya da çocuk seslerinden etkilenmemek için kulak tıkaçlarınızı asla ama asla unutmayın.