İstanbul'daki Tabiat Parkları
İstanbul’da Gidebileceğiniz En Güzel 10 Tabiat Parkı

İstanbul, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Bu doğrultuda gezip görebileceğiniz birçok Tabiat Parkı mevcut.

Tarihi ve turistik açıdan olduğu kadar doğal güzellikler açısından da gelişmiş olan İstanbul’da gidebileceğiniz 10 tabiat parkını sizler için derledik.

Kısa bilgi: Ayrıca İstanbul’daki Tabiat parkları dışında İstanbul’da gezilecek yerler‘in tam listesine göz atmak isterseniz bu yazımızı da mutlaka okuyun. :)

İstanbul’da Gidebileceğiniz En Güzel 10 Tabiat Parkı Listesi

Sizler için giriş bölümünü kısa kesiyorum. :) Şimdi gelin, bu parklar ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

1. Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı
Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Polonezköy Tabiat Parkı, Beykoz ilçesine bağlıdır. Özellikle hafta sonları İstanbul halkının yoğun talep gösterdiği Polonezköy’de yer alan park, yoğun bir şekilde ilgi görüyor.

300 hektarlık bir alana sahip olan Polonezköy Tabiat Parkı, yüzlerce bitki çeşidi ve hayvana da ev sahipliği yapıyor. parkta bulunan yabani hayvanlar arasında çakal, kızıl geyik, karaca, gelincik gibi hayvanlar yer almaktadır.

2. Şamlar Tabiat Parkı

Şamlar Tabiat Parkı
Şamlar Tabiat Parkı

İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken parklardan biri olan Şamlar Tabiat Parkı, hafta sonu aileniz ile gidebileceğiniz eşsiz bir yerdir. Doğa ile iç içe ve yeşilliklerin arasında bir gün geçirmek istiyorsanız bu park tam size göre.

2011 yılında tabiat parkı olan Şamlar Tabiat Parkı, 50.000 dönümlük bir arazi üzerindedir. Parkın içerisinde WC, kır lokantası, mescit, piknik masaları, çocuk oyun alanları, büfe, bisiklet yolu, gözetleme kulesi ve yürüyüş parkuru yer almaktadır.

3. Neşetsuyu Tabiat Parkı

Neşetsuyu Tabiat Parkı
Neşetsuyu Tabiat Parkı – İstanbul’daki Tabiat Parkları

Sarıyer’de Belgrad Ormanı içerisinde bulunan park, piknik alanları ile hafta sonu kaçamakları için mükemmel bir yerdir. İstanbul’da vakit geçirmek için eşsiz bir yer olan tabiat parkı, şehir karmaşasından uzaklaşmak için ideal bir parktır.

67.5 hektarlık bir alanda kurulu olan Neşetsuyu Tabiat Parkı içerisinde binlerce bitki ve hayvan çeşidine sahiptir. Parkta piknik yapabilir ve tarihi değerleri keşfetme fırsatı elde edebilirsiniz.

4. Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı
Göktürk Göleti Tabiat Parkı

İstanbul’un kalabalığından uzaklaşmak isteyen kişiler için tercih edilebilecek eşsiz bir yer olan Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüp’te yer alan bir parktır.

İçerisinde Göktürk Göleti’nin bulunduğu park, adeta bir doğa harikasıdır. Alanda birçok meşe ve gürgen ağacına rastlamak mümkündür.

5. Ayvat Bendi Mesire Alanı

Ayvat Bendi Mesire Alanı
Ayvat Bendi Mesire Alanı – İstanbul’da Gidebileceğiniz En Güzel 10 Tabiat Parkı

Ayvat Bendi Mesire Alanı, Belgrad Ormanı içerisinde yer alan bir parktır. Osmanlı Döneminde gerçekleştirilen Ayvat Bendi’nden ismini alan park, konumu nedeni ile yoğun bir şekilde ilgi görüyor.

Bunun yanı sıra park, Ayvat Deresi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli doğal güzellikler açısından gelişmiş olan park, doğa ile olan özleminizi en iyi şekilde giderebilecek özelliklere sahiptir. Bunun dışında parkın içerisinde büfe, çocuklar için oyun alanları ve restoranlarda yer almaktadır.

6. Dilburnu Tabiat Parkı

Dilburnu Tabiat Parkı
Dilburnu Tabiat Parkı

İstanbul’daki en güzel parklardan bir tanesi olan Dilburnu Tabiat Parkı, denize girilebilen bir parktır. Büyükada’da bulunan park, İstanbul’da mangal yapılabilen nadir yerlerden de bir tanesidir. Büyükada’da mutlaka görülmesi gereken bir yer olan bu parkta çeşitli piknik masaları bulunmaktadır.

7. Göztepe Tabiat Parkı

Göztepe Tabiat Parkı
Göztepe Tabiat Parkı

Beykoz’da yer alan Göztepe Tabiat Parkı, 2013 yılından bu yana İstanbulluların hizmetindedir. Son derece güzel bir tabiat parkı olan Göztepe Tabiat Parkı, birçok oturma alanına sahiptir.

Parkta aynı zamanda elektrik prizler, lavabolar, prizler, doğa yürüyüşü alanları ve mescitte yer almaktadır.

8. Kirazlıbent Tabiat Parkı

Kirazlıbent Tabiat Parkı
Kirazlıbent Piknik Alanı – İstanbul’da Gidebileceğiniz En Güzel 10 Tabiat Parkı

İstanbul’un en güzel yerlerinden bir tanesi olan Kirazlıbent Tabiat Parkı, şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

İstanbul’daki eşsiz yeşil alanlar arasında bulunan Kirazlıbent Piknik Alanı, doğa ile iç içe olmak isteyenler için son derece kusursuz bir parktır.

Gerçekleştirilen çalışmalar ile çok daha kullanılabilir ve kusursuz bir hale gelen park hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

9. Bentler Tabiat Parkı

Bentler Tabiat Parkı
Bentler Tabiat Parkı

Belgrad Ormanı içerisinde yer alan Bentler Tabiat Parkı, İstanbul’daki doğal güzellikler arasındadır. 18. ve 19.yüyzyıllarda inşa edildiği bilinen bentlerin yer aldığı park, doğanın muhteşem renkleri ve güzelliğini sizlere sunuyor.

Fauna ve flora zenginliğinin de yoğun olduğu park, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir doğa harikasıdır.

10. Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı

Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı
Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı

Kağıthane’de bulunan Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı, piknik için ideal bir parktır. parkta gerçekleştirilen çeşitli rekreasyonel faaliyetler ile parkın çok daha kusursuz bir görünüme sahip olduğunu ifade edebiliriz.

Parkta çeşitli çocuk oyun alanları, büfe ve yürüyüş yolu mevcuttur. Bu noktada parkın İstanbullular tarafından yoğun bir ilgi gördüğünü ifade edebiliriz.

Sizin de, ‘İstanbul’da Gidebileceğiniz En Güzel 10 Tabiat Parkı‘ listemize eklenmesini istediğiniz güzel yerler var ise bize yorum olarak mutlaka yazın. :)