İstanbul’da Ücretsiz Gezilecek En Güzel Yerler | 10 Yeni Mekan Önerisi

İstanbul’daki Ücretsiz Mekanlar
İstanbul’da Ücretsiz Gezilecek En Güzel Yerler

İstanbul ziyaretiniz sırasında bütçenizi aşmak istemeyebilirsiniz.  Bu sebeple aileniz ile beraber ücretsiz gezilecek en güzel yerleri sizler için bir liste haline getirdik. Bu mekanlarda ücretsiz bir şekilde gezmek ve gönlünüzce eğlenmek mi istiyorsunuz? O halde doğru yerdesiniz.

Dipnot: İstanbul‘daki bu güzel yerlere göz geçirirken, İstanbul’da Ücretsiz Gezilebilecek Müzeler için oluşturduğumuz listemizi de mutlaka inceleyin.

İstanbul’da Ücretsiz Gezilecek Yerler

Bu yazıda, İstanbul’da ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz tarihi, kültürel ve güzel yerleri sizler için derledik. İstanbul’un en ilgi çekici mekânlarını ücretsiz gezmek için listemize mutlaka göz atın!

1. Nakkaş Halı Nakilbent Sarnıcı

Nakkaş Halı Nakilbent Sarnıcı
Nakkaş Halı Nakilbent Sarnıcı

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla Antik Çağ’da inşa edilen Nakkaş Halı Nakilbent Sarnıcı asırlar boyunca ayakta kalmayı başaran önemli yapılardan bir tanesi. İstanbul’da bulunan 100 sarnıçtan bir tanesi olan bu harika yapı Atmeydanı’nda Nakkaş Halı Mağazası’nın hemen altında bulunmaktadır.

Zaten Nakkaş Halı Nakilbent Sarnıcı olarak isimlendirilmesinin nedeni de budur. 2005 yılından bu yana ziyarete açık olan bu eşsiz yapı İstanbul’da ücretsiz ziyaret edebileceğiniz noktalardan biri. İçinde pek çok eserin ve özel yapının bulunduğu Nakkaş Halı Nakilbent Sarnıcı’nı mutlaka gezmelisiniz.

2. Aşiyan Müzesi

Aşiyan Müzesi
Aşiyan Müzesi – İstanbul’da Ücretsiz Gezilecek Yerler

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Aşiyan Müzesi, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden bir tanesi olan Tevfik Fikret’in yaşamının bir kısmını geçirdiği yer olarak bilinmektedir. 1945 yılından bugüne bir müze olarak kullanılan bu ev Aşiyan Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Planı ve yapısı Tevfik Fikret tarafından hazırlanan bu eşsiz müze 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide Müzesi adıyla hizmet vermeye başladı. Ancak 1961 yılında Aşiyan Müzesi adını aldı.

2010-2012 yıllarında gerçekleştirilen restorasyon sonrasında ücretsiz bir şekilde hizmet vermeye başladı. Siz de İstanbul’un çok özel bir noktasında zaman geçirmek istiyorsanız tercihinizi Aşiyan Müzesi’nden yana kullanmalısınız.

3. Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi

Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi
Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi

Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi, İstanbul’a farklı bir gözle bakmayı sağlayan oldukça değerli noktalardan bir tanesidir. Sarıyer sınırları içerisinde bulunan Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi sayesinde eşsiz bir deneyim yaşamak mümkün.

Bu çerçevede alternatif kuş türlerine göz atarken aynı zamanda İstanbul’a daha önce hiç bakmadığınız bir perspektiften bakmak mümkün olacak. Siz de Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi’ne ücretsiz bir şekilde girerek harika bir deneyim yaşamanın keyfini sürebilirsiniz.

4. Salt Galata

Salt Galata
Salt Galata – İstanbul’daki Ücretsiz Mekanlar

Salt Galata, sanatsal ve kültürel anlamda İstanbul’un en önemli noktalarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Sergiler, söyleşiler ve çok daha fazlası anlamına gelen bu harika mekânda insanlar için zaman geçirmek çok özel bir alternatife dönüşüyor.

Bu çerçevede Salt Galata çok özel bir deneyime olanak tanımayı da sağlıyor. İstanbullular açısından farklı ve ücretsiz bir deneyim sağlarken aynı zamanda İstanbul’un farklı yönlerine de göz atabileceksiniz.

5. Atatürk Kent Ormanı

Atatürk Kent Ormanı
Atatürk Kent Ormanı

Atatürk Kent Ormanı ya da eski adıyla Hacıosman Korusu, Sarıyer’de ücretsiz bir şekilde keşfedebileceğiniz en önemli noktalardan bir tanesi. Doğallığı her anlamda hissettirmeyi başaran bu harika mekânda zaman geçirmek sadece İstanbullular için değil İstanbul dışından gelenler için de bir başka.

1000 dönümden oluşan bu devasa alanda farklı ağaç türlerinden canlı türlerine kadar çeşit çeşit seçeneklere göz atmak mümkün. Üstelik bu harika mekânda vakit geçirirken zamanın nasıl akıp gittiğini de anlamak güç olacak. O halde tercihinizi yaparken harika bir seçenek olan Atatürk Kent Ormanı’ndan yana tercihinizi kullanın!

6. Resim ve Heykel Müzesi

Resim ve Heykel Müzesi
Resim ve Heykel Müzesi

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Cumhuriyet tarihinin en önemli müzelerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. 1937 yılında ilk Güzel Sanatlar Müzesi olarak hizmet veren bu müze Dolmabahçe Sarayı’nda bir süre açık kalmıştır.

Daha sonra Tophane’deki yerine taşınmış ve günümüze kadar hizmet vermeye devam etmiştir. Türk resim koleksiyonerliği konusunda bambaşka olan İstanbul Resim Heykel Müzesi aynı zamanda ücretsiz keşfedebileceğiniz noktaların başındadır.

Siz de bu harika mekânda zaman geçirmek istiyorsanız listenize İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ni eklemelisiniz.

7. Küçük Çamlıca Korusu

Küçük Çamlıca Korusu
Küçük Çamlıca Korusu

Küçük Çamlıca Korusu, İstanbul’un önemli doğal güzelliklerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. II. Mahmut döneminde av ve gezintiler amacıyla kullanılan bu koru 19. yüzyılda büyük bölümü özel mülke dönüşmüş bir alandır.

Üsküdar sınırları içerisinde bulunan koru 1940 yılında Lütfi Kırdar tarafından kamulaştırılarak İstanbulluların hizmetine açılmıştır. 1980 yılında bölgedeki gecekonduların kaldırılması sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından harika bir mekâna dönüştürülmüştür.

Bugün ücretsiz gezilebilecek harika noktalardan biri olması pek çok İstanbullu için değerli olmasına kapı aralar.

8. İş Bankası Müzesi

İş Bankası Müzesi
İş Bankası Müzesi – İstanbul’da Ücretsiz Gezilecek En Güzel Yerler

Türkiye İş Bankası Müzesi, Türkiye tarihinin pek çok detayını tarih severler ile buluşturan bir mekân olarak bilinmektedir. Eminönü’nde bulunan bu müze ekonomik anlamda gelişmeleri en iyi şekilde yansıtmaktadır. 1890 yılında posta binası olarak kullanıldıktan sonra 1927’de İş Bankası tarafından kullanılmıştır.

2005 yılında müzeye dönüştürülen yapı sadece içerisindeki güzellikler sayesinde değil aynı zamanda mimari kusursuzluğu sayesinde de dikkatleri çekmektedir.

9. Nakkaştepe Millet Bahçesi

Nakkaştepe Millet Bahçesi
Nakkaştepe Millet Bahçesi

Nakkaştepe Millet Bahçesi, İstanbul Üsküdar’da harika bir alan olarak dikkatleri çekmektedir. Üsküdar’da gerek konumu gerekse de doğallığı sayesinde dikkatlerden kaçmayan bu mekân toplam 50 bin m2 mesire alanı ve boğaz manzarası ile bambaşka bir seçenektir.

Ücretsiz olarak gezilebiliyor olmasını yanında yürüyüş alanları, macera parkuru, açık ve kapalı oyun alanları ve daha pek çok güzelliği bir arada barındırmaktadır. Bu yönüyle de Üsküdar’ın en gözde mekanlarından bir tanesidir.

10. Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi

Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi
Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi

Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi, kaybolmaya yüz tutan güzelliklerin ortaya çıkarılmasında oldukça önemli bir alan olarak tercih edilmektedir. Galeri, müze, kütüphane, loca ve daha pek çok seçeneği içerisinde barındıran bu mekân Türk kültür ve tarihi açısından büyük öneme sahiptir.

İstiklal Caddesi’nde bulunan bu mekânı ücretsiz bir şekilde ziyaret ederek kusursuz bir deneyim yaşayabileceğinizi unutmamalısınız.