Mimar Sinan’ın 10 Muhteşem Eseri

Mimar Sinan Eserleri
Mimar Sinan Eserleri

Türk tarihi ve mimarisi için en önemli isimlerden bir tanesi olan Mimar Sinan, tarihte Koca Sinan olarak da anılmaktadır. Özellikle çok değerli eserler inşa etmiş olması sayesinde adını duyurmayı başaran Koca Sinan’ın eserlerinin bir kısmını herkes bilir.

Kısa bilgi: Hazır Eser ve Camilerden bahsetmişken Camiler ve Türbeler için oluşturduğumuz listemize de bir göz atmanızı öneririz.

Mimar Sinan’ın 10 Muhteşem Eserinin Listesi

Ama bazı eserleri var ki bunlardan hiç kimse haberdar değildir! Sizler için hazırladığımız Mimar Sinan’ın 10 harika eseri adlı listeye daha yakından bir göz atmalısınız!

1. Şehzadebaşı Camii / İstanbul

Şehzadebaşı Camii
Şehzadebaşı Camii – Fatih

Şehzadebaşı Camii ya da Şehzade Mehmet Camisi, Mimar Sinan’ın ilk dönem eserlerinden bir tanesidir. Yapımına 1543 yılında başlanan ve 1548 yılında tamamlanan bu cami Osmanlı Devleti’nin en özel eserleri arasındadır. Mimar Sinan’ın ‘Çıraklık Eseri’ olarak tanımladığı bu cami bir çırak için oldukça iddialıdır.

2. Süleymaniye Camii / İstanbul

Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii – Fatih

Kanuni Sultan Süleyman adına İstanbul’un Fatih ilçesinde inşa edilen Süleymaniye Camii, 1551 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Yapımı 1558 yılında tamamlanan cami aynı yıl hizmete girmiştir. Mimar Sinan’ın tarzını yansıtan bu eser kendisi tarafından ‘Kalfalık Eseri’ olarak kabul edilmiştir. İstanbul’un en görkemli camilerinden bir tanesi olmayı başarır.

3. Selimiye Camii / Edirne

Selimiye Camii
Selimiye Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu II. Selim adına inşa ettirilen Selimiye Camii, Edirne’de bulunmaktadır. Mimar Sinan’ın tarzını yansıtan bir eser olan Selimiye Camii; 1568 ile 1575 yılları arasında inşa edilmiştir. Koca Sinan’ın 90 yaşındayken inşa ettiği bu eser ‘Ustalık Eseri’ olarak kabul edilmektedir.

4. Mağlova Kemeri / İstanbul

Mağlova Kemeri
Mağlova Kemeri – Eyüp

İstanbul sınırları içerisinde Sultangazi ilçesi Cebeli Köyü’ne bağlı bir noktada bulunan Mağlova Kemeri, Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Yapımı yaklaşık 8 yıl süren bu kemerin yapımı 1554’te başlamış ve 1562’de tamamlanmıştır. Alibey Deresi üzerindeki bu kemerin dönemin ulaşım imkanları bakımından önemli olduğunu vurgulamak gerekir.

5. Haseki Sultan Camii / İstanbul

Haseki Sultan Camii
Haseki Sultan Camii – Fatih

Tarihte önemli bir figür olan Hürrem Sultan’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı bu cami İstanbul Fatih’te bulunan oldukça değerli yapılardan bir tanesidir. 1538 yılında inşası başlayan caminin 1539’da tamamlandığından söz etmek gerekir. Cami dış görüntüsüyle sade olsa da mimari özellikleri hayli değerlidir.

6. Mihrimah Sultan Camii / İstanbul

Mihrimah Sultan Camii
Mihrimah Sultan Camii – Üsküdar

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan adına yaptırılan Mihrimah Sultan Camii de dönemin Mimarbaşı Sinan tarafından inşa edilmiştir. İnşası 1562’de başlayan cami 3 yılda tamamlanmış ve 1565’te kullanıma açılmıştır. İstanbul Üsküdar’da bulunan bu cami de Koca Sinan’ın özel eserleri arasındadır.

7. Rüstem Paşa Camii – İstanbul

Rüstem Paşa Camii
Rüstem Paşa Camii – Fatih

1561 yılında inşasına başlanan Rüstem Paşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Vezir Rüstem Paşa adına yaptırıldığı bilinmektedir. Yapımı 2 yıl süren cami İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Eseri özel kılan mimari özellikleri ve Mimar Sinan’ın eseri olmasıdır.

8. Sokollu Mehmed Paşa Camii / İstanbul

Sokollu Mehmed Paşa Camii
Sokollu Mehmed Paşa Camii – Fatih

Kanuni Sultan Süleyman dönemi sonrasında devlet yönetiminde etkin olan Sokollu Mehmed Paşa adına yaptırılan bu cami Azapkapı semtinde bulunmaktadır. Yapımı 1578 yılında tamamlanan caminin dönemin mimari anlayışını fazlasıyla yansıttığından söz etmek gerekir. Konum itibarıyla Atatürk Köprüsü’nün Galata ayağı tarafında yer alması çok tercih edilen bir cami olmasını da sağlar.

9. Kara Camii / Bulgaristan

Kara Camii
Kara Camii

Mimar Sinan’ın ihtişamlı eserlerini listelerken hep Türkiye sınırları içerisinde olanları sıraladık. Ancak bugün Bulgaristan’ın Sofya şehri sınırları içerisinde kalan Kara Camii de Mimar Sinan’ın en özel eserlerinden bir tanesidir. Sofya’da 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa edilen bu cami günümüzde camii olarak kullanılmamaktadır.

Osmanlı’nın Bulgar topraklarından çekilmesiyle 1903 yılında Kara Camii, kilise olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde adı Sveti Sedmochislenisti Kilisesi olan bu mabet Mimar Sinan’ın en özel eserleri arasında kabul edilmektedir.

10. Kılıç Ali Paşa Camii / İstanbul

Kılıç Ali Paşa Camii
Kılıç Ali Paşa Camii – Beyoğlu

Kılıç Ali Paşa Camii ve Külliyesi de Mimar Sinan tarafından inşa edilen eserlerden bir tanesidir. İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Tophane semtinde yer alan bu cami 1580 yılında Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa adına yaptırılmıştır. Camiyi özel kılan özelliği Mimar Sinan tarafından deniz üzerinde inşa edilen ilk cami olmasıdır.