Antalya Nerede, Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya Ulaşım Bilgileri
Antalya Nerede, Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en turistlik yeri olan Antalya için bir ulaşım rehberi hazırlamak istedik. Antalya’ya en kısa yoldan nasıl gidilir? en yeni yollar nerede? hızlıca bir göz atalım.

Antalya, Türkiye’nin beşinci nüfus yoğunluğu en fazla olan şehridir. 2021 yılında belirlenen nüfus miktarı toplam olarak 2.619.832’dir. Antalya Türkiye’de turizm başkenti olarak görülmektedir.

Kısa bilgi: Antalya bölgesine bir gezi planınız varsa; Antalya Gezilecek Yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.

Antalya Hangi Bölgede ve Coğrafi Özellikleri

Antalya yaz aylarında yoğunluk olarak turist ağırlamaktadır. 20.177 km olan Antalya’nın yüz ölçümünde km2 başına toplam olarak 130 kişi düşmekte. 2021 yılından bugüne Antalya’nın 591.895 kişilik nüfus yoğunluğu ile Kepez ilçesi olarak belirlenmiştir. 19 belediye ve ilçeye ev sahipliği yapan Antalya’nın toplamda 914 mahallesi bulunmaktadır.

Batı Toroslar ve Antalya Körfezi arasında bulunan Antalya Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Doğu kısmında Mersin ve Karaman, kuzeydoğu kısmında Konya, kuzeyinde Isparta ve Burdur, batısında Muğla ve güneyinde ise Akdeniz bulunmaktadır.

Türkiye’nin nüfus yoğunluğu bakımından en fazla beşinci ili olan Antalya, 1980 yılı itibariyle turizm bakımından oldukça gelişmiştir. Ülke ekonomisine en çok turizm, tarım ve ticaret bakımından katkı sağlayan Antalya, bulunduğu bölgenin tarihi bakımından oldukça fazla ilgi görmektedir.

Antik kentlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Antalya, Lidyalılar, Likyalılar, Bergamalılar, Pamfilyalılar gibi ev sahipliği yapmış olduğu medeniyetlere başkent olarak ev sahipliği yapmamıştır.

Akdeniz iklimine sahip olan Antalya’nın, sahip olduğu birçok toprak tahıl tarlalarının çevrelediği platolara ev sahipliği yapmaktadır. 2015 yılında ise Antalya G20 Zirvesine ev sahipliği yapmıştır.

Antalya’nın Kaç İlçesi Vardır?

Türkiye’nin nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık 5. şehri olan Antalya’nın toplamda 19 ilçesi bulunmaktadır. Bunların 5 tanesi merkez ilçe, 14 tanesi ise merkez olmayan ilçeler olarak bilinmektedir.

Antalya Merkez İlçeleri:

 • Muratpaşa,
 • Konyaaltı,
 • Kepez,
 • Döşemealtı,
 • Aksu,

Antalya Merkez Olmayan İlçeleri:

 • Serik,
 • Manavgat,
 • Kumluca,
 • Korkuteli,
 • Kemer,
 • Kaş,
 • İbradı,
 • Gündoğmuş,
 • Gazipaşa,
 • Finike,
 • Elmalı,
 • Demre,
 • Alanya,
 • Akseki.

Antalya Nerede?

Türkiye’nin nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık 5. şehri olan Antalya 2020 yılında yapılan nüfus araştırmalarına göre toplam olarak 2.548.308 kişiye ev sahipliği yapmaktadır.  Türkiye’nin turizm başkenti olarak kabul edilen Antalya 630 km’ye sahip bir kıyı şeridine bağlıdır.

Antalya hem turistler için hemde ülkemiz insanları için tatil bakımından tercih edilen en ideal yerler arasındadır. Antalya Türkiye’de en fazla medeniyete ev sahipliği yapan ve tarihi bakımından en zengin şehirler arasında yer almaktadır.

Antalya Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Akdeniz Bölgesinin batı kısmında bulunan Antalya Toros Dağları’nın güzelliğine sahiptir. Antalya’da birden fazla havza ve plato bulunmasının yanı sıra batı kısmı Teke Yöresi olarak adlandırılıyor.

Antalya’nın Nüfusu Kaçtır?

TÜİK’in yapmış olduğu araştırmalara göre Antalya nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin 5. şehri olarak belirlenmiştir. 2020 yılında yapılan araştırmalara göre Antalya’nın nüfusu %1.5 oranında artış göstererek 2.548.308 olarak belirlenmiştir. Antalya nüfusunun yoğunluk sıralaması, %49.7 ( 1.266.365) kadın, %50.3 (1.281.943) erkek olarak belirlenmiştir.

Antalya’nın nüfus yoğunluğu illerine görede değişiklik göstermektedir. 333.104 ile Alanya, 513.035 Muratpaşa, 574.183 Kepez olarak en fazla nüfus yoğunluğuna sahip 3 ilçesi olarak bilinmektedir.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya’ya ulaşım sağlamak için 3 farklı seçenek kullanabilirsiniz. Dilerseniz otobüs ile, özel araç ile ve uçak ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile ulaşım: Bulunduğunuz şehirdeki otogardan Antalya’ya giden otobüslere binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden Antalya’ya yapacağınız yolculuk süresi ve bilet fiyatları farklılık gösterebilir. İstanbul’dan Antalya’ya gitmek isterseniz eğer yolculuk süreniz 12 saat 30 dakika sürecektir.

Özel araç ile ulaşım: Özel araç ile bir yerlere gitmek oldukça kolay ve rahattır. Özel aracınız ile Antalya’ya giderken gezebileceğiniz ve görebileceğiniz birçok yer mevcuttur.  İstanbul’dan Antalya’ya özel aracınız ile gitmek isterseniz eğer 8 saat 15 dakika yolculuk süreniz olacaktır. İstanbul Antalya arası mesafenin 696 km olmasının yanı sıra Antalya’ya giderken izlemeniz gereken güzergahlar ise Gebze, Yalova, Bursa, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar ve Isparta’dır. Bu yol güzergahlarını izleyerek Antalya’ya ulaşım sağlarken hemde geçtiğiniz illerin güzelliklerini de görebilirsiniz.

Uçak ile ulaşım: Genel olarak ulaşım için havayolu tercih edilmektedir. Eğer sizde Antalya’ya havayolu ile seyahat etmek istiyorsanız eğer Antalya’da bulunan Gazipaşa Havalimanı’na iniş yapmanız gerekmektedir. Antalya bilet fiyatları ve yolculuk süresi bulunduğunuz şehre göre farklılık göstermektedir.

Antalya’ya Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Özel aracınız ile Antalya’ya seyahat ederken izlememiz gereken yol güzergahları bulunmaktadır. Bu güzergahlar sayesinde özel aracınız ile Antalya’ya hem kolay hemde rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. İstanbul Antalya arası mesafe 696 km Ankara Antalya arası ise 477 km’dir. İstanbul Antalya arası yolculuk süresi 8 saat 15 dakika, Ankara Antalya arası yolculuk süresi ise 6 saattir.

Antalya’ya Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Özel aracı bulunmayanların tercih ettiği ulaşım yöntemi işe otobüs ile ulaşımdır. Türkiye’nin her şehrinde bulunan otogarlardan Antalya’ya gidilebilir. İstanbul’da Antalya’ya yarım saatte bir gitmekte olan otobüsler bulunmaktadır.

İstanbul Avrupa Yakası ile Antalya arası ulaşım süresi 12 saat 30 dakika iken İstanbul Anadolu Yakası ile Antalya arası ulaşım süresi 10 saat 40 dakikadır. İstanbul Antalya arası bilet fiyatları değişiklik göstermemektedir. Antalya’dan Ankara’ya varış süreniz ise 8 saattir.

Antalya’ya Uçak ile Nasıl Gidilir?

Türkiye’de her şehirde otogar bulunduğu gibi havalimanıda bulunmaktadır. Hava yolu ulaşımı ise otobüs yolculuğundan biraz daha pahalı olduğu için acil durumlar dışında pek fazla tercih edilmez.

İstanbul Havalimanından binerek Antalya’da bulunan Gazipaşa Havalimanına iniş yaparak Antalya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden Antalya’ya ulaşım süresi ve bilet fiyatları değişiklik göstermektedir. Antalya Havalimanı Taksi Ücreti için buradan bilgi alabilirsiniz.

Antalya’ya Tren ile Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Antalya’ya hızlı tren ile yolculuk yapılabilmektedir. Henüz tamamlanmamış olan demiryolları tamamlandıktan sonra ise İstanbul’dan Antalya’ya ve Ankara’dan Antalya’ya hızlı tren ile ulaşım sağlanmaya başlayacaktır.

Antalya’ya Feribot ile Nasıl Gidilir?

İstanbul Fatih’te bulunan Yenikapı Feribot İskelesinden Antalya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Yenikapı Feribot İskelesinden arabalı feribota binerek deniz yolu ile Antalya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antalya’da Şehir İçi Ulaşım Nasıldır?

Antalya’ya içinde ulaşım için birçok olanak bulunmaktadır. Belediye otobüsleri, Antray, nostaljik tramvay ve deniz otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Belediye Otobüsü İle Ulaşım: Antalya’da bulunan belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile ilçeler arası yolculuk yapabilirsiniz. İlçelere giden her otobüsün hatları bulunmaktadır.

AntRay İle Ulaşım: Antalya’da şehir içi ulaşımı sağlamanın bir diğer yolu ise AntRay’dır.  AntRay Fatihten başlayarak son durağı olan  Antalya Havalimanı’na doğru gitmektedir.

AntRayda toplam 28 durak vardır. Antalya’da şehir içi ulaşımda AntRay oldukça fazla tercih edilmektedir.

Tramvay İle Ulaşım: İstanbul Beyoğlu’nda bulunan tramvay benzeri bir tramvayda Antalya’da bulunmaktadır. Nostaljik tramvay Konyaaltı Plajı durağından başlayarak son durağı olan Karaalioğlu Parkı durağına gitmektedir.

Deniz Otobüsleri İle Ulaşım: Antalya’da şehir içi ulaşımı sağlamanın bir diğer yolu ise deniz otobüsleridir. Deniz otobüslerinin ulaşımları şehir merkezinden başlayarak Kemere doğru gitmektedir.

Antalya’ya Ne Zaman Gidilir?

Antalya tatil bakımından en çok yaz aylarında tercih edilir. Geniş bir tarihi alanlara sahip olan Antalya yaz aylarında hem turistler bakımından hemde ülkemiz insanları bakımından çok sık tercih edilmektedir. Antalya yaz aylarında sıcak iklime sahip olduğundan dolayı deniz ve doğa bakımından oldukça doğal bir güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’ya yaz aylarında gitmek ve tarihi yerleri görmek bakımından oldukça sık tercih edilmektedir.

Dipnot: Antalya’daki HaziranTemmuzAğustos ve Eylül aylarına ait güncel hava durumu ve yapılacak hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz sizi şöyle alalım.

Antalya’da Ne Yenir?

Antalya’nın kendine özgü güzel ve lezzetli yemekleri bulunmaktadır. Antalya’yı ziyaret ettiğiniz zaman yemeniz gereken birçok kendine özgü lezzeti vardır. Antalya’da bulunduğunuz zamanlarda yemek isteyeceğiniz yemekler ve ziyaret edebileceğiniz restoranlar;

 • Vanilla
 • Sıralı Kebap
 • Arzum Döner
 • Feyz Et Kasap
 • Aslım Şimşek Köfte Piyaz