Beylikdüzü Gezilecek Yerler Detaylı Listesi
Beylikdüzü Gezilecek Yerler Detaylı Listesi

İstanbul’un yeni gezi rotası.. Artık Beylikdüzü gezilecek yerler arasına alınacak kadar güzel ve İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken bir semt. Özelikle Metrobüs seferlerinin buraya kadar uzanması ile birlikte ulaşımın da kolaylaştığı Beylikdüzü hakkında artık daha fazla bilgi sahibi olmak istiyoruz. Bu sebeple biz de Beylikdüzü’nde neler var? neler yok? bir bir araştırmaya karar verdik ve sizler için Beylikdüzü’nde gezilecek yerler’in bir listesini hazırladık.

İstanbul Beylikdüzü Gezilecek Yerler

Sizlere kolaylık olması açısından burayı bir gezi listesi halinde sunmak istedik. İsterseniz aşağıda ilginizi çeken yazıların herhangi birine tıklayarak da o yer hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

1- Beylikdüzü Yaşam Vadisi

Yapımı tamamladığında 1 milyon metrekare olacak olan,  toplam 6 Etaptan oluşturulması planlanan Beylikdüzü Yaşam Vadisi 1. Etap çalışmaları tamamlanıp hizmete açıldı. Ziyaretçilerin dinlenip eğlenebileceği Vadi’de 100 farklı türden 200 ağaç, 75 farklı türden ağaççık – çalı, 6 farklı türden 400 adet sarılıcı – tırmanıcı, 8 farklı türden 6.225 mevsimlik çiçek kullanılmıştır. Gölet, Şelale, Havuz ve Su Oyunları yanı sıra Japon Bahçesi ve Çanakkale Destanı Parkı ve Tören Alanı bulunan Vadi ziyaretçilerine unutulmaz bir gün geçirme fırsatı sunuyor.

2- Beylik Pazarı

İstanbul ilinin en önemli pazarlarından birisi. Yaklaşık olarak 389 tane semt pazarı içerisinde Beylikdüzü Beylik Pazarı, ilk beşte yer alıyor. 2006 senesinden beri hizmet veren Pazar, birçok semtten ziyaretçiyi ağılıyor. Yüzden fazla tezgah var. Pazar günleri açılıyor. Cumartesi günleri de organik ürün satışları yapılıyor. Ucuz dekoratif eşyalardan, kozmetik ve kırtasiye, tekstil ürünlerine kadar birçok malzeme bulabilirsiniz. Pazar günü tatile denk geldiği için Pazar çok kalabalık oluyor. Miting alanındaymış gibi kendinizi hissedebilirsiniz. İnsanlarla omuz omuza yürüyorsunuz.

3- Kavaklı Sahil Parkı

Beylikdüzü yaklaşık 12 kilometrelik bir sahil şeridine sahip. Bu sahil şeridi boyunca etkinlik, eğlence, spor aktiviteleri için pek çok proje ve çalışma yapıldı. Bu çalışmalardan birisi de Kavaklı mevkiinde bulunan Kavaklı Sahil Parkı projesi. Çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra hizmete açılan park sosyal hayatı canlandıran en önemli projelerin başında geliyor. Çocuk oyun alanları, aletli spor alanı, piknik masaları, yürüyüş ve koşu parkuru gibi pek çok alanın bulunduğu park, 7 den 70 e her kesime hitap etmektedir.

4- TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi

Türkiye’de özel sektörün sahip olduğu tek ve en büyük fuar merkezi olan TÜYAP Fuar ve Kültür Merkezi, 120.000 metrekare kapalı, 25.000 metrekare açık toplamda ise 145.000 metrekare fuar alanına sahiptir. Sadece İstanbul’da değil Anadolu’da da hizmet vermektedir. 2002 Haziran Bursa, 2003 Mayıs Konya, 2000 Haziran Adana ve 2008 Ağustos Diyarbakır Fuar alanları hizmete sunulmuştur.

5- Tepecik Çamlık Piknik Alanı

Beylikdüzü Gezilecek Yerler arasındaki bir diğer yerde Çamlar arsında bol oksijenli harika bir yer olan Tepecik Çamlık Piknik Alanı. Çevre düzenlemesi biraz eksik kalmış gibi görünse de sessiz sakin bir gün geçirmek isteyenler tercih edebilirler. Özellikle piknik, mangal ve kamp yapmak isteyenlere kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bu yer havası ve doğası ile şehirden uzaklaşma imkânı olmayan ve şehre yakın konumda dinlenmek isteyenlerin sevebileceğinden şüphemiz yok. Kuş sesleri ve çam ağaçlarından çıkan rüzgârın sesi ile tüm stresinizi ve yorgunluğunuzu rahatlıkla atabilir, enerjinizi tekrar toplayabilirsiniz. Yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanları ve piknik masaları ile hem siz hem de aileniz güzel bir gün geçirebilirsiniz.

6- Piri Reis Parkı

Hem sahil hem piknik alan hem de çocuklar için harika bir park. Hepsi bu kadar mı? Tabi ki de hayır. Yürüyüş ve koşu parkuru ve bisiklet yolu da cabası.

Eğlenceli bir gün geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Piri Reis Parkı her gün çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle yaz aylarında yer bulmak oldukça zor. Bir tarafta çocuklar, bir tarafta piknik severler, bir tarafta da spor tutkunları ile cıvıl cıvıl bir park. Aileniz ile birlikte eğlenmek, güzel vakit geçirmek isterseniz kesinlikle buraya gelmenizi tavsiye ederiz. Gelin biraz da parkın içerisinde bulunan alanları bira daha yakından tanıyalım.

7- Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi

Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nin yenileme çalışmaları 2018 yılında tamamlanmış olup aynı yılın Nisan ayında hizmete sunulmuştur. Toplam 25.000 metrekare alana sahip kültür merkezinin içerisinde bulunan bölümleri, 2 adet cep sinema salonu,  tiyatro salonu, kütüphane, müze, sergi alanı, çocuk okuma alanı, 9 adet müzik çalışmaları için işitsel sınıf, bebek akım odası, mescit, sağlık ve soyunma odası olarak sıralayabiliriz.

8- Beylikdüzü AVM’ler

Beylikdüzü Alışveriş Merkezleri
Beylikdüzü Alışveriş Merkezleri

Beylikdüzü’nde bulunan alışveriş merkezleri sayısı pek çok ilçeye kıyasla oldukça fazla. Bu sebeple daha önce Beylikdüzü Alışveriş Merkezleri adında bir makale yazmıştık. Soğuk havalarda hem alışveriş hem de sosyal bir aktivite arayanların tercih ettikleri AVM’ler bizlere eğlenceli vakit geçirme imkânları sunuyorlar. Bu sebeple bu listemizin sonunda kendilerine yer buluyorlar.