Müze Kart ile Gezilecek Yerler
İstanbul’da Müze Kart ile Girebileceğiniz 10 Harika Yer

İstanbul’da şehrin tadını çıkarabileceğiniz birbirinden güzel bir çok tarihi yer bulunmakta. Özellikle müze kart ile girebileceğiniz ve tarihin dokusunu içinizde hissedebileceğiniz bu yerleri sizler için derledik. Şimdi gelin, İstanbul’da müze kart ile gezebileceğiniz yerleri hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: İstanbul gezilecek yerler için oluşturduğumuz detaylı bir gezi yazımızda mevcut, İstanbul’daki yeni yerleri keşfetmek istiyorsanız bu listemiz tam size göre.

İstanbul’da Müze Kart ile Girebileceğiniz 10 Harika Yer

Tarihi Kasırlar, ihtişamı ile hala ayakta duran Osmanlı Sarayları, Müzeler ve Köşkleri ile İstanbul her zaman görenleri büyüleyecek eşsiz bir lokasyona sahip. Gelin müze kart ile girebileceğiniz muhteşem yerleri yakından tanıyalım.

Önemli bilgi: Müze Kart Fiyatları hakkın detaylı ve güncel bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

1. Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı
Küçüksu Kasrı – İstanbul

Sahip olduğu zarafeti ve güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken Küçüksu Kasrı tarihi açıdan son derece önemli bir kasırdır.  19.yüzyılda inşa edilmiş olan Küçüksu Kasrı’nın  Osmanlı İmparatorluğu yapılarının bir çoğunda katkısı bulunan Nigoğos Balyan tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Eşsiz bir mimari güzelliğe sahip olan kasır, etkileyici bir güzelliği ile gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Yığma teknikleri ile inşa edilmiş olup tarih boyunca birçok diplomatik kabulün adresi olmuş olmuştur.

Kasır aynı zamanda günümüzde de tarihi olarak büyük bir ilgi görmektedir. Cumhuriyet döneminde de ilgi görmüş olan Küçüksu Kasrı, Atatürk’ün kısa süreli dinlence mekanı olarak kullandığı bir yerdir. 1983 yılından bu yana müze olarak faaliyet göstermektedir.

2. Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı
Ihlamur Kasrı – İstanbul’da Müze Kart ile Girebileceğiniz Yerler

Osmanlı Dönemi’nin en değerli eserlerinden bir tanesi olan Ihlamur Kasrı, padişahların günübirlik dinlenmek için kullandıkları bir biniş kasrıdır.

Neo-Barok akımının izlerine sahip olan mimari ile görenleri kendine hayran bırakan Ihlamur Kasrı, 19.yüzyıl Osmanlı yapılarının en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

Tersane Emini Hacı Hüseyin Ağa’ya ait olan kasır daha sonra devlet hazinesine devredilmiş ve hasbahçe haline getirilmiştir. Günümüze dek gelmeyi başarmış olan nişan taşları ile dikkat çeken Ihlamur Kasrı’na müze kartı ile giriş yaparak bu kasrın güzelliklerini yakından görebilirsiniz.

3. Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi
Galata Mevlevihanesi

1941 yılında Galata’da kurulmuştur. Galata Mevlevihanesi, aynı zamanda Kulekapısı Mevlevihane’si ve Galipdede Tekkesi isimleri ile de anılmaktadır.

Günümüzde ziyarete açık olan Mevlevihaneye girişler için müze kart kullanabilirsiniz. Tarihi açıdan son derece önemli olan mevlevihanenin sık sık talep gördüğünden bahsedebiliriz.

4. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı – Beşiktaş

Osmanlı’dan günümüze kadar gelmeyi başaran en önemli tarihi dokulardan bir tanesi olan Dolmabahçe Sarayı, aynı zamanda Cumhuriyet Dönemi için de büyük bir öneme sahiptir.

Batı mimarisi ile tasarlanmış olan saray, asaleti ile görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Osmanlı Devleti’nin 31.padişahı olan Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış olan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı’nın modernleşme amacına uygundur.

1856 tarihinde kullanılmaya başlayan sarayın yapımı ise 13 yıl sürmüştür. Günümüzde müze olarak kullanılan bu saray, Atatürk’ün son yıllarını geçirdiği saraydır. Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’nda vefat ettiği için Türk halkı için önemli olan Dolmabahçe Sarayı’nı yakından görerek tarihimiz ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

5. Galata Kulesi

Galata Kulesi - İstanbul
Galata Kulesi – Müze Kart ile Gezilecek Yerler

Görüntüsü ile görenleri kendine hayran bırakan eşsiz bir güzellik olan Galata Kulesi, İstanbul’un en güzel manzaralarını sizlere sunuyor.

Fener Kulesi olarak 528 yılında Bizans İmparatoru tarafından yaptırılan Galata Kulesi Haçlı Seferleri sırasında büyük hasar almıştır. Günümüzdeki haline ise Cenevizliler döneminde gelmiştir. Beyoğlu’nda yer alan Galata Kulesi, müze kart ile ziyaret edebileceğiniz en güzel tarihi eserlerden bir tanesidir.

6. Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul’da Gülhane Parkı içerisinde yer alan Has Ahırlar Binası’nda bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul’un en önemli turistik mekanlarından bir tanesidir.

İslam tarihçilerinden bir tanesi olan Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanan ve 2008 yılında faaliyetlerine başlayan müze, 3500 metrekarelik sergi alan ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olan bu müzeye de müze kart ile giriş yapabilir ve eşsiz bir şekilde söz konusu tarihi eserleri inceleyebilirsiniz.

7. Çinili Köşk

Çinili Köşk
Çinili Köşk

Topkapı Sarayı sınırları içerisinde yer alan Çinili Köşk, 1472 yılından günümüze kadar gelmeyi başarmış bir tarihi eserdir.

Osmanlı Padişahı II. murat tarafından yazlık köşk olarak yaptırılmış olan Çinili Köşk’ün mimari belli değildir. Ancak bazı kaynaklara göre mimar Atik Sinan tarafından yapıldığı belirtilmektedir.

Aynı zamanda Sırça Köşk olarak da bilinen Çinili Köşk, 1875’ten 1891 yılına kadar İmparatorluk müzesi olarak faaliyet göstermiştir. Daha sonra ise İstanbul Arkeoloji müzesi’nin bünyesine katılmıştır. Günümüzde İznik çinisi ve seramik örnekleri sergilenmektedir.

8. Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi
Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski Şark Eserleri müzesi binası, arkeolog Osman Hamdi Bey tarafından inşa ettirilmiştir. 1883 yılında Sanayi-i Nefise mektebi olarak kurulan bina, Osmanlı Devleti’nin ilk güzel sanatlar okulu olarak da bilinmektedir.

Günümüzde müze olarak kullanılan bina, Türkiye’nin en önemli eserlerinin sergilendiği bir müze olarak faaliyet göstermektedir. Bu noktada söz konusu müze, İstanbul’un en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer almaktadır.

9. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı - İstanbul
Topkapı Sarayı – İstanbul’da Müze Kart ile Girebileceğiniz Yerler

Topkapı Sarayı, Osmanlı Sultanlarının yaşadığı, eğitim ve devlet yönetim merkezidir. II. Mehmed tarafından İstanbul’un fethedilmesinin ardından inşa ettirilen saray, 1478 yılında yapılmıştır.

19. yüzyılın ortalarına kadar Osmanlı hanedanı Topkapı Sarayı’nda ikamet etmiştir. Osmanlı monarşinin 1922 yılında kaldırılmasının ardından 1924 yılında mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile müze halini almıştır.

Görkemli yapısı ile görenleri kendine hayran bırakan Topkapı Sarayı’nı ziyaret ederek Osmanlı tarihi ile ilgili pek çok detaya yakından şahitlik edebilirsiniz.

10. Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı - Fatih
Yerebatan Sarnıcı – Müze Kart Hangi Yerlerde Geçerli

İstanbul’un en önemli tarihi mekanlarından bir tanesi olan Yerebatan Sarnıcı, görkemli yapısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ayasofya’nın güneybatısında kalan Bazilika Sarnıcı olan Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görünen devasa mermer sütunlardan oluşmaktadır. Bu sütunlar nedeni ile Yerebatan Sarnıcı olarak anılmaktadır.

Siz de yukarıda bahsedilen tarihi mekanları müze kart ile gezerek İstanbul’un tarihi dokusuna şahitlik edebilirsiniz.

Sizin de, ‘İstanbul’da Müze Kart ile Girebileceğiniz 10 Harika Yer‘ listemize eklenmesini istediğiniz farklı yerler var ise bize mutlaka yorum olarak yazın. :)