İstanbul’daki Çocuk Eğlence Merkezleri ve Tema Parklar

İstanbul'daki Tema Parklar
İstanbul'daki Çocuk Eğlence Merkezleri

İstanbul’daki lunapark ve yeni yapılan açık kaplı tema parkların yanı sıra çocuklu aileler düşüneler yapılmış eğlence merkezlerini tek çatı altında toplamak istedik. Sevdiklerinizle eğlencenin tadını çıkarmak istiyorsanız bu makalemiz tam size göre.

İster doğum günü kutluyor olun ister karne hediyesi verin isterseniz de kendinizi ödüllendirin İstanbul’daki eğlence merkezleri ve lunaparklar bu listemizde sizlerle.

Önemli Bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve ada plajlarında yüzmek istiyorsanız İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

İstanbul’daki Çocuk Eğlence Merkezleri Listemiz!

Yazı içerisinde merak ettiğiniz eğlence merkezleri ya da lunaparklar ile ilgili ücret ve ulaşım hakkında (daha detaylı) bilgi almak isterseniz “yazımızın içerisindeki linklere tıklamanız” yeterli olacaktır.

1- Vialand Tema Park

Vialand Tema Park

Otel, AVM, Eğlence parkı gibi pek çok alanda hizmet veren İsfanbul aslında daha önceden pek çoğumuzun hakkında bilgi sahibi olduğu bir yer. Vialand Tema Park, ailecek eğlenceli bir gün geçirmek isteyenlere kesinlikle burayı ziyaret etmelerini tavsiye ederiz. Eğlence üniteleri, ziyaret saati, giriş ücreti bilgileri ve daha fazlası için Vialand Tema Park makalemize göz atabilirsiniz.

2- Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi 

Emaar Akvaryum

İstanbul’da bir hafta tatilini sualtı canlılarına ayırmak isteyenler için Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi harika bir tercih olabilir. Emaar Square Mall alışveriş merkezinde yer alan büyük akvaryum 48 tanktan oluşuyor. Deniz ve nehir canlılarından oluşan toplam 20 bin kadar sualtı canlısının bulunduğu akvaryumu diğer sualtı hayvanat bahçelerinden ayıran ise, Avustralya’dan getirilen kral timsahlar. Ayrıca su samuru, penguen ve su faresi de diğer sualtı hayvanat bahçelerinde bulunmayan canlı türü olarak akvaryumun zenginliğini ön plana çıkarıyor.

3- İstanbul Sea Life Akvaryum

İstanbul Sea Life – İstanbul’daki Çocuk Eğlence Merkezleri

Gezilebilecek bir diğer Akvaryum da İstanbul Bayrampaşa’da bulunan İstanbul Sea Life Akvaryum. Her ülkeye özgü yaklaşık 15.000 den fazla deniz canlısı ve deniz hayvanını bünyesinde barındıran bu mükemmel akvaryum içerişimde ayrıca Kaplumbağa Sunumu, Vatoz Beslemesi ve Köpek Balığı Beslemesi gibi gösteriler de yapılmaktadır.

4- Dolphinarium Yunus Gösteri Merkezi

Dolphinarium Yunus Gösteri Merkezi
Dolphinarium Yunus Gösteri Merkezi

2008 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından  Eyüp ‘te açılan Dolphinarium Yunus Gösteri Merkezi Avrupa’nın en büyük  Yunus Gösteri Merkezi olma özelliğini taşımaktadır. 5.800 metrekare  alanı olan  Dolphinarium’da  3100 metrekare deniz suyu bulunmaktadır. 7 adet havuzu, 64 kişi kapasiteli Vip tribünüyle birlikte toplam 950 kişilik kapasiteye sahip olan bir  gösteri merkezidir. Bu gösteri merkezine her yaştan gelen konuklar Yunusların büyülü gösterilerine şahit olacaklar. Hatta sadece yunuslar değil, bizim denizlerimizde bulunmayan beyaz balina, mors ve kuzey deniz ayılarını (tüylü foklar) da yakından tanıyacaklar.

5- Babalu Park – Babalu Aktif Eğlence Parkı

Babalu Park – İstanbul’da çocukla gidilecek yerler

Babalu Park 1.350 metrekarelik bir alana kurulmuş olan bu park, çocukların sınırsız enerjilerini  diledikleri gibi kullanacakları, farklı ve değişik oyun ünitelerinin bulunduğu, geniş ve kapalı bir oyun eğlence merkezidir. Oyun üniteleri Almanya ‘dan ithal edilip, sağlığa zarar vermeyecek bütün kontrolleri  Avrupa standartlarında kabul edilmiş TÜV tarafından da onaylanmıştır. 2-12 yaş arası her çocuğun hava şartları ne olursa olsun güvenli bir şekilde oynaması için donatılmış. Havalandırması da alerjisi olan çocuklar baz alınarak en iyi şekilde yapılmıştır.

6- İstanbul Akvaryum

Florya İstanbul Akvaryum
İstanbul Akvaryum – Çocukla gidilecek kapalı alan

İstanbul Akvaryum, Herkesin gitmesi, görmesi, gezmesi gereken mükemmel bir yer. Böyle bir balık cenneti yok! İçerisi tam bir görsel şölen. Sayısız balık türü, sürüngenler, bitki örtüleri ve Kafeleriyle dört dörtlük bir yer diyebiliriz. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için hiç bir yerde göremeyeceğimiz eşsiz türde balıklar var. Tamam, kabul ücretler oldukça yüksek ama emin olun İstanbul Akvaryum’da verdiğiniz paranın hakkını sonuna kadar alabileceğiniz eşsiz bir deneyim yaşayacaksınız. Bundan emin olabilirsiniz.

7- Moipark

Moipark – İstanbul’daki eğlence yerleri

Avrupa’nın en büyük kapalı eğlence kolonisi Moipark, Mall of İstanbul’da eğlence meraklılarını bekliyor. Her yaşa hitap edebilen aktivite ve oyun alanları ile hem sizin hem de çocuklarınızın eğlencenin sonuna kadar tadına varacakları şahane bir yer. Moipark, 12.000 metrekare alan üzerine kurulmuştur ve 2 katlıdır. 1. Kat yetişkinlere hizmet verirken 2 kat 4-10 yaş arasına hitap etmektedir. Eğlence merkezinde daha küçük yaştaki çocuklar da unutulmamış ve aileleri ile birlikte çeşitli oyun aletlerine binerek eğlenceli vakit geçirmektedirler.

8- Kidzmondo

Kidzmondo

4 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan KidzMondo, 4 – 14 yaş grubundaki çocuklar için oyun havasında eğitim sunuyor. Çocuklar bir yandan eğlenirken diğer yandan da çeşitli meslek grupları hakkında bilgi sahibi oluyor. Tam bir şehir havası sunan KidzMondo’da çocuklar, istedikleri meslek grubunu seçtikten sonra kıyafetleri giyip gerekli aksesuarlarla donatılarak kendisini bir anda olmak istediği mesleğin içinde buluyor.

Şehre havaalanından gelip, diledikleri meslek grubunu seçerek para kazanmaya başlayan çocuklar KidzMondo’da hem çok eğlenecekler hem de çeşitli meslek grupları hakkında bilgi sahibi olacaklar. Belli bir düzen ve kural içinde hareket edilen KidzMondo’da, çocuklara toplum içindeki değerler ve kurallar da öğretilmektedir. Bu bayramın en az 1 gününü çocuğunuza ayırmanızı ve böylesine yaratıcı alanları göstermenizi tavsiye ediyoruz.

9- Kidzania

Kidzania
Kidzania – İstanbul’da Kapalı Çocuk Eğlence Yerleri

Kidzania, dünya genelinde 14 ülke ve 18 farklı şehirde hizmet veren, eğitim ve eğlenceyi iç içe geçirip çocuklara sunan bir tür eğlence merkezi. 1999 senesinde Meksikalı Xaiver Lopez Ancona tarafından kurulan Kidzania, günümüzde; Meksika, Portekiz, Şili, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Endonezya, Malezya, Güney Kore, Kuveyt, Hindistan, Tayland, Mısır ve Türkiye’de hizmet vermektedir.

Şimdiye kadar pek çok ödül almayı başaran ve kendi alanında dünyada hızla büyümeye devam eden Kidzania, 2014 yılının ilk çeyreği itibariyle İstanbul’da Akasya ‘Yeni Nesil Yaşam Kompleksi’nde bulunmaktadır. Bu kompleks, yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş ve 20 Milyon Dolar gibi bir yatırım yapılarak hayata geçirilmiş.

10- Minopolis

Minopolis
Minopolis

Marmara Forum içinde çocuklara özel bir yerleşim yeri olarak tasarlanan Minopolis’te itfaiyeden bankaya kadar pek çok meslek grubu çocukların hem eğlenmesi hem de öğrenmesi için ziyaretçilerini bekliyor. Ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlayan bu alanlar, çocukların eğlenirken öğrenmesine de yardımcı oluyor. 4 – 14 yaş grubu çocuklar için özel olarak tasarlanan şehirde onlarca çeşit meslek grubu bulunmaktadır. Çocuklarınızın saatlerce televizyon ya da bilgisayar karşısında oturmasının önüne geçerek böylesine yaratıcı mekanları ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

İstanbul’daki Küçük Lunaparklar

Nostalji kokan İstanbul’un vazgeçilmez lunaparklarını tek çatı altında burada toplamak istedik. İstanbul’da çocuk eğlence merkezleri denildiğinde bizim aklımıza gelen ilk yerlerdi burası. Şimdiki kuşak için artık bu değişmiş olabilir tatbikî. :)

11- Bakırköy Lunapark

Bakırköy Lunapark

Dönme dolap balerin gondol çarpışan arabalar ve minik bir tren ile günümü eğlenmeye adarım diyorsanız ulaşımı gayet rahat olan Bakırköy Lunaparkı tercih edebilirsiniz. İncirli metro durağının hemen yanı, metrobüs ve otobüs duraklarına 2 dakika yürüme mesfesinde. Neden mi cumartesi günü? Ufak bir tavsiye, sakin bir eğlence istiyorsanız, cumartesi günlerini tercih etmeyin. parkın olduğu yer yıllardır kurular bakırköy sosyete pazarının başlangıç noktası. Sosyetik bayanlarımız alışveriş yorgunluğunu atmak için muhakkak bu parka uğramakta.

12- Bostancı Lunapark

Bostancı Lunapark – İstanbul’daki Çocuk Eğlence Merkezleri

Bostancı Gösteri Merkezini hemen yanında kurulu olan bu Bostancı Lunapark 30 yılı aşkın süredir İstanbullulara hizmet vermeye devam ediyor. Burası asla eskimeyen bir yer. Sürekli yeniliyor kendini, sürekli daha ilgi çekici daha vazgeçilmez hale geliyor.  Her yaşa hitap eden bir çok oyuncağı içerisinde bulunduran parkta, atlıkarınca, zincir, uçak, çarpışan araba, ahtapot, korku tüneli, star fire, gondol ve çocuk treni ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Mutlaka fırsat yaratıp gitmeli insan.  Çocukları anlamak bazen de kendi çocukluğumuza dönmek için.

13- Feshane Lunapark

Feshane Lunapark

Haliç’in kıyısında, böylesine manzaralı bir lunaparkta hem eğlenceyi hem de tarihi yaşayacağınız ender bulunur bir ortam. Feshane Lunapark, ruhu hiç yaşlanmayanlara hitap ediyor. Gondoldan çarpışan otomobillere, asansör kulesinden uçan gemilere, eğlencenin birçok adı mevcut.

14- Kavaklı Lunapark

Kavaklı Lunapark

Her yaştan ziyaretçinin uğrak yeri olan Küçükçekmecedeki Kavaklı Lunaparkı geniş alanda kurulu birçok oyuncağı içerisinde barındırıyor. Lunaparkta Enerji dolu gençler için Discovery, Kamikaze, Crazy Dance, Gondol ve Balerin, ailecek eğlencenin tadına varmak için Elma Kurdu, Dönme Dolap, Çarpışan Oto ve Kara Tren, minik misagirleri eğlencenin doruklarına taşımak için Konvoy, Atlı Karınca, Helikopter, Elma Kurdu, Kano, Balon, ZıpZıp Trambolin, Tren, Küçük Atlı Karınca, Küçük Dönme Dolap, Küçük Gondol, Küçük Uçak ve Çocuk Sekolin bulunuyor.

15- Via Port AVM Lunapark

Via Port AVM Lunapark

Çocuklar çuf çuf tren ile hayallerinde, büyükler iserocket ile göklerde, klasikten vazgeçmeyenler ise çarpışan arabalarda keyifli vakit geçirebilirler.

Büyük bir alana sahip olan Via Port AVM Lunapark, yemek bölümü ile yakınlığı da göz önünde bulundurulunca ailecek vakit geçirmek için eşsiz bir yer haline geliyor. Eğlence severlere sunulan oyuncaklar ise, rocket, robocop, ranger, gondol,sevimli dragon, crazy chair, family coaster, 360, ahtapot, çarpışan otolar, rock&roll, tower. Ayrıca minikler pony clup ile ata binebilir, hem büyükler hem küçükler için ayrı pisti olan go kartta hız deneyimi yaşayabilir, çocuklar için özel hazırlanmış gemide salıncak ve kaydıraklar ile vakit geçirebilir ya da bowling oynayabilirsiniz.