Pelit Çikolata Müzesi - 04

İstanbul’da keşfedilmeyi bekleyen müzeleri sizler için araştırdık. Müzelerin ziyaret saatleri giriş ücretleri ile detaylı bilgi sitemizde mevcuttur. Linklere tıklayarak bu yazılara ulaşabilirsiniz.

Hadi bu hafta sonu bir değişiklik yapıp birbirinden güzel bu müzelerden birini ziyaret edip bol keyifli vakit geçirin.

1- Karikatür ve Mizah Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

Karikatür ve Mizah Müzesi, adından da anlaşılacağı gibi karikatür tarihindeki örnekler, ilk karikatür denemeleri, gelişim süreçlerine göre günümüzde karikatürün yeri ve önemi olarak farklı bölümlere ayrılmıştır. Ayrıca ilk karikatür örneklerinde sanatçıların eserleri ile anlatmak istedikleri konular ve hangi tarihte çizilmiş olduğu dipnot olarak paylaşılmıştır.

2- Masumiyet Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

Masumiyet Müzesi, ödüllü yazarımız Orhan Pamuk tarafından hayata geçirilmiş bir kurgu ortamıdır. Romanın 2008’de yayınlanmasından 4 yıl sonra açılan Masumiyet Müzesi, zengin bir ailenin oğlu ile fakir bir ailenin kızı arasındaki masalsı aşkın izlerini ve havasını yansıtmaktadır. Müzesi için yapılan yorumlardan en etkileyici olanı, Financial Times’da Simon Schama tarafından yapılan “Dünyanın en güzel, en insanî ve etkileyici modern sanat yorumu.

3- Orhan Kemal Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Müzesi, Orhan Kemal’in anısını yaşatmak üzere İstanbul-Beyoğlu’nda kurulan müzedir. Müzede yazarın fotoğrafları, kitaplarının orijinal ilk baskıları, mektupları, özel eşyaları bulunmaktadır. Üç katlı bu binada ayrıca bir kitaplık ve alt katta İkbal Kahvesi adında bir kahve bulunur.

4- 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi

500. Yıl Türk Musevileri Müzesi Giriş Saati

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, 2001 yılının Kasım ayında açılmıştır. Müze bundan 500 yıl önce II.Beyazıt’ın talimatlarıyla İspanya’da çeşitli sıkıntılara maruz kalan Musevilerin Anadolu’ya gelişini kutlamak amacıyla Yahudi kültürünü geleneklerini ve yaşayışlarını anlatmak için kurulmuştur. Önceleri Zülfaris Sinegog’u olarak kullanılan bina restoresinden sonra müze olarak kullanılmaya başlanmışsa da 2015 Eylül ayı sonunda Neve Şalom çatısında yenilenmeye gitmiş şimdilerde Beyoğlu Büyük Hendek Caddesindeki adresinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

5- Pelit Çikolata Müzesi – Esenyurt / İstanbul

Pelit Çikolata Müzesi - 04

Burası aslında İstanbul Esenyurt’ta bulunan Pelit Çikolata Fabrikası. Ama artık müze olarak anılmakta. Yapması ve olduğu gibi koruması oldukça güç olan bu şaheser çikolataları görmek isteyenler azımsanmayacak derecede.

6- Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi – Çağlayan / İstanbul

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi - 03

Diorama Müzesi, tarihi bilinci arttırmayı ilke edinmiş bir müzedir. Zengin diorama koleksiyonuna sahiptir. Müzede, Osmanlı ve Anadolu Selçuklu Devleti, Roma, Kurtuluş Savaşı, Birinci ve İkinci İnönü Muharebeleri ve daha birçok tarihi kesite tanıklık eden eserler yer alıyor. Eserlerin kronolojik sıralamaya uygun bir şekilde gösterilmesi savaş malzemelerindeki gelişime de ışık tutuyor. Ayrıca medeniyetler arasındaki ilişkileri yansıtması bakımından da harika bir sunum söz konusu olmuş diyebiliriz.

7- İtfaiye Müzesi – Beşiktaş / İstanbul

İtfaiye Müzesi Beşiktaş - 01

İtfaiye teşkilatı tarihi oldukça eskilere dayanan bir ihtiyaca binaen kurulmuş ve gerek Osmanlı devrinde gerekse de günümüzde önemini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Özellikle ahşap yapıların yoğun olduğu dönemlerde ve İstanbul gibi kalabalık yerleşim alanlarında Tulumbacılar şeklinde teşkilatlanan yapılar ve Beyazıt Kulesi vb gibi yapılardan kendilerine has haberleşme sistemleri ile çalışan yangın söndürme grupları tarihin her döneminde bir şekilde var olmuşlardır. Hatta Tulumbacılar kendilerine has yapıları ve hayatları ile birçok incelemeye konu olmuşlardır. İstanbul İtfaiye Müzesi de bu tarihe ışık tutan önemli görselleri ve belgeleri ile meraklılarına kapılarını açıyor.

8- Aşiyan Müzesi – Beşiktaş / İstanbul

Aşiyan Müzesi 01

Aşiyan Müzesi, Türk Edebiyat Tarihi’nin en önemli şairlerinden biri olan Tevfik Fikret’in yaşamını sürdüğü evdir. Burası öyle nefis manzaralı, öyle güzel bir mekandır ki, bir şairin yaşaması için daha güzel bir yer düşünülemez her halde.

9- İstanbul Modern Sanat Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

İstanbul Modern Sanat Müzesi - 01

İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul Modern olarak daha çok ön plana çıkan yapısıyla, ülkemizin ilk modern sanat sınıfındaki müzesidir. Müzenin bulunduğu yer ayrı bir güzelliktedir. 2004 senesinde açıldı. Karaköy limanında bulunuyor. Çağdaş sanat alanında gerçekleşen çalışmaların hepsinin sergisi burada yapılıyor. Güncel sergilerden haberdar olmak için resmi sitesine bakmak gerekir. Her zaman görülmeye değer bir sergi sizleri burada karşılıyor. Sanata ilgisi olanların veya merak edenlerin görmesi gereken bir yer.

10- İstanbul Arkeoloji Müzesi – Fatih / İstanbul

İstanbul Arkeoloji Müzesi - 01

Ülkemizdeki en önemli müzelerden birisi olmakla önem arz ediyor. Sadece ülkemiz için değil, dünya içinde önemli bir müze. Çünkü dünya tarihine ışık tutan birçok eser burada sergileniyor. İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunan eserler sadece korunabilenler. Birçok eser savaş zamanında ve cumhuriyet döneminde maalesef kaçırıldı. Neyse ki hala önemli ve değerli eserlerin bulunduğu yer olarak İstanbul Arkeoloji Müzesi turistlerin akınına uğruyor. Tüm İstanbulluların ve İstanbul’a seyahat etmiş olanların görmesi gereken yerler arasında.

11- Harbiye Askeri Müzesi / İstanbul

Harbiye Askeri Müzesi - 01

Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul’un Harbiye ilçesinde büyük bir kampüs içerisinde kurulu müzedir. Semtin ve müzenin Harbiye olarak isimlendirilmesi, Osmanlıya kadar dayanıyor. Osmanlı Devletinin son dönemlerinde söz konusu binalar, Kara Harp Okuluna tahsis edilmiş ve birçok subay buradan mezun olmuştur. Aralarında Mustafa Kemal Atatürk’te var.

12- Fethiye Müzesi – Fatih / İstanbul

Fethiye Müzesi İstanbul - 01

Fethiye Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde Çarşamba bölgesinde bulunan tarihi müzelerimizden yalnızca biridir. Doğu Roma zamanında Pammakaristos Manastır Kilisesi olarak hizmet veren bina, günümüzde halkın ziyaretine açık müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

13- Türkiye İş Bankası Müzesi – Eminönü / İstanbul

Türkiye İş Bankası Müzesi - 01

Türkiye İş Bankası Müzesi,26 Ağustos 1924 yılında kurulan İş Bankası’nın o günden bugüne kadar gelen çeşitli iktisadi, sosyal ve kurumsal gelişime ait verilerin bir arada toplandığı, korunduğu ve sonrasında ziyaretçilere sunulduğu İş Bankası’nn tarihinden kesitler sunan bir müzedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk bankası olan İş Bankası tarihte önemli bir yere sahiptir.

14- Pera Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

Pera Müzesi - 01

Pera Müzesi, 2005 yılında açılmıştır. Müzeyi, kültür ve sanat alanında hizmet vermek isteyen Suna ve İnan Kıraç Vakfı kurmuştur. Müzenin bulunduğu binanın tarihi 1893 yılına dayansa da,  bina 2005’te cephesi korunarak yeniden yapılandırılmıştır. Bünyesinde barındırdığı dört koleksiyonuyla kültürel ve tarihi eserleri gelecek nesillere miras bırakmayı amaç edinerek yapılan müze, ülkemizde kendi alanındaki ihtiyacı büyük ölçüde karşılamaktadır.

15- Santralİstanbul Müzesi – Eyüp / İstanbul

santralistanbul-01

Santralistanbul, günümüzdeki modern üniversite kampüslerinden biridir. Hem konser alanı hem de sergi alanı olarak kullanılmaktadır. Haliç’in kıyısında, 118 dönüm yeşil alanda kurulu, kentin her yerinden rahatlıkla ulaşılan kültür, sanat ve eğitimin içiçe olduğu Santralistanbul kampüsü, Bilgi Üniversitesi’ nin bünyesindedir. İstanbul’ daki en önemli etkinlik alanlarından biridir. Kampüs, Türkiye’nin ilk elektrik santralini, bugünkü haliyle Enerji Müzesi’ ni bünyesinde barındırmaktadır. Kampüste ayrıca sanat galerisi, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan restoranlar ve kafeler bulunuyor. Öğrencilerin renkli bir üniversite yaşamı için gerekli herşey bu kampüste mevcut.

16- Galata Mevlevihanesi Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

Galata Mevlevihanesi Müzesi - 01

Galata Mevlevihanesi Müzesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, Şahkulu Mahallesi Galip Dede Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Kısa süre öncesine kadar  Divan Edebiyatı Müzesi adıyla anılan bu yer, 2007 senesinde başlayan restorasyon çalışmlarından sonra konsept olarak yenilenmiş ve bugünkü Galata Mevlevihânesi Müzesi adını aldıktan sonra 21 Kasım 2011 tarihi itibariyle ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

17- Türk Ve İslam Eserleri Müzesi – Fatih / İstanbul

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi - 01

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türk ve İslami sanat eserlerinin toplu şekilde sergilendiği ilk Türk müzesi olma özelliğine sahiptir. Müzenin kuruluş çalışmaları 19. Yüzyıla dayanmaktadır. 1913 senesinde yapımı tamamlanan müze, Süleymaniye Camii Külliyesi içinde bulunan imaret binasında İslam Vakıfları Müzesi (Evkaf-ı İslamiye Müzesi) adı altında hizmet vermeye başlamıştır. Cumhuriyet ilan edildikten sonra bugünkü adını (Türk ve İslam Eserleri Müzesi) almıştır.

18- Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi – Üsküdar / İstanbul

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi - 01

Ülkemizdeki ilk ve tek uçurtma müzesi olma özelliğini taşıyan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Üsküdar Sahili’ne yakın bir konumda yer almaktadır. 2005 yılından bu yana hizmet veren müzenin kurucularından ve yöneticilerinden olan Mehmet Naci AKÖZ, aynı zamanda Uçurtmacılar Derneği Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Müzede sergilenen uçurtmalar 1986 yılından günümüze kadar dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanarak ziyaretçilerine sunulmaktadır.

19- İstanbul Havacılık Müzesi – Yeşilköy / İstanbul

İstanbul Havacılık Müzesi - 03

İstanbul Havacılık Müzesi, İstanbul Yeşilköy’de kurulmuştur. Diğer bir adı ise Hava Kuvvetleri Müzesi’dir. Türk havacılık tarihinin en eski uçak modellerinden günümüze kadar gelmiş her türlü örneklerinin sergilendiği müzede eğlenerek öğrenerek güzel vakit geçirebilirsiniz. Havacılık Müzesi’ nin Türkiye’ de kurulması fikri ilk olarak 1960′ lı yıllarda öne sürülmüş ve bu tarihten itibaren 1.Dünya Savaşı sırasında kullanılan Alman yapımı farklı uçak modelleri ve düşman ganimet uçakları bu müze için araştırılıp sergilenmek üzere toplatılmıştır.

20- Kariye Müzesi – Fatih / İstanbul

Kariye Müzesi Dışı

Kariye Müzesi, M.S. 6 yy. kadar giden bir geçmişe sahiptir. İlk kilise olarak dizayn edilerek yapıldığında etrafında manastır kompleksi oluşturan birçok yapılar yapılmıştı. Bu yapılar zamanla yıkılarak günümüze ulaşamamıştır.

21- Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi – Beykoz / İstanbul

Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi - 01

Müzenin kurucusu Mehmet Yaldız, henüz çocukluğunda tarih boyunca insanların nasıl aydınlandığı sorusunun cevabını araya başlamış olan biridir. Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi Bu soruya olan merakın eseridir. Alanında ülkemizde ilk ve tek olan müze, 2 bini aşkın önemli parçaya sahiplik yapmaktadır. Bunların çoğu Anadolu topraklarından getirilmiş olup diğer ülkelerden de bir takım parçalar müzede toplanmıştır. Bu parçalar tarihin birçok yönüne de ışık tutmak açısından çok şey ifade etmektedir.

22- İstanbul Deniz Müzesi – Beşiktaş / İstanbul

İstanbul Deniz Müzesi - 01

Türkiye’deki en büyük denizcilik müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi, 1897 yılında büyük uğraşlar neticesinde İstanbul’daki küçük bir binada Müze ve Kütüphane İdaresi ismiyle temelleri atılmıştır. İlk zamanlar müze deposu olarak sergiye açılan bu yapının ileride bu denli büyük ve önemli bir hale geleceğini o zamanlar kimse tahmin etmiyordu.Müzenin ana sergi binası 3 katlıdır ve 1500 metrekarelik bir alana sahiptir. Binadaki 4 büyük salon ve 17 oda sergi alanı olacak şekilde ayarlanmış. Yakın zamanda yeniden restore edilen müze, 4 Ekim 2013 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır.

23- Atatürk Müzesi – Şişli / İstanbul

İnkilap Müzesi - 01

Atatürk Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamı ile ilgili fotoğraflar, kıyafetler, inkılaplarla ilgili belgeler, kullandığı eşyalar, Milli Mücadele ile ilgili tabloların Sergilendiği bir müzedir.

24- Rahmi Koç Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

 

Rahmi Koç Müzesi - 10

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Tarihi Lengerhane Binası, Tarihi Hasköy Tersanesi, Açık Hava Sergileme Alanı olmak üzere üç ana alana ayrılan bu müzede sizleri Klasik arabalar, Eski Trenler, Klasik Uçaklar, Fenerbahçe Vapuru, Denizaltı(Bildiğiniz büyük denizaltı), Bilimsel aletler, Eski bilgisayarlar, Sergiler, Keşif Küresi gibi pek çok eser sizleri bekliyor.

25- istanbul Oyuncak Müzesi – Göztepe / İstanbul

En yaşlısı yaklaşık 300 yıllık olan tarihi oyuncakların sergilendiği Göztepe/İstanbul’daki İstanbul Oyuncak Müzesi,  23 Nisan 2005 tarihinde Sunay Akın tarafından yaptırılmıştır. Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Ailecek ya da sevdiklerinizle güzel bir gün geçirip çocukluğunu hatırlamak isteyenler ya da çocuğuna unutamayacağı anlar yaşatmak isteyenler için en doğru adres olan bu müzede 4 bine yakın oyuncak bulunmakta.

26- Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi – Tarabya / İstanbul

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, tarihteki otomobilleri görmek isteyen otomobil tutkunlarını bekliyor.  Üretildikleri dönemdeki teknoloji harikaları olan, 1920-1970 tarihleri arasındaki otomobillerin sergilendiği burada yakın geçmişimizde hangi arabalar kullanılmış, ne tür modeller üretilmiş görmek mümkün.

27- Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi – Levent / İstanbul

Kentpark Alışveriş Merkezi ‘nin yoğun desteğiyle 1000 metre kare alanda, 6 ayrı odada sergilenen Jale Kuşhan Balmumu Heykel  Müzesi dünyadaki ilk 4 boyutlu müzedir. Heykellerin her birinin kendilerine ait yaşadıkları dönemle ve ilgili dekorlarla canlandırılmış olması yaşadığı dönemine ait bilgi verme açısından da oldukça faydalı olmuş.Hatta daha da ileri gidilmiş bazı heykellere hareket bile kazandırılmış.