İstanbul’daki Parklar, Botanik Bahçeler, Gezilesi Yerler

İstanbul’daki parklar ve botanik bahçeler, gezilesi yerler en güzel göletleri bir bir araştırıp gezilecek yerlerin bir listesini oluşturduk. Şehrin kalabalığı ve yorucu temposundan uzaklaşmak, seslerin hakimiyetini denize yeşile ve kuşlara bırakmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Tanıttığımız her park sitemizde ayrı, ayrı tanıtılmış olup bu yerlere tıkladığınızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilir bu yerlere nasıl gideceğinizi öğrenebilirsiniz. Sizin de eklenmesini istediğiniz, parklar varsa lütfen konu altına yorum olarak ekleyin. Haydi bu güzel turumuza hemen başlayalım.

Ayrıca İstanbul parkları dışında İstanbul’da gezilecek yerler‘in tam listesine göz atmak isterseniz bu yazımızı da mutlaka okuyun. :)

Yenikapı Şehir Parkı

Yenikapı Şehir Parkı 01
Yenikapı Şehir Parkı

Yenikapı Şehir Parkı: Avrupa’nın en büyük parkları arasında gösterilen park, Fatih ilçesinde yer alıyor. İBB tarafından yaptırılıp 2013 senesinde inşası biten park, daha çok miting ve konser gibi aktiviteler için yaptırıldı. 800 bin kişiyi ağırlayabilen bu parkın alanı denizin doldurulmasıyla bu kadar büyük noktalara ulaşabildi. Ağaçlandırma çalışmalarıyla birlikte çok daha güzel bir hale gelen alanda engelliler için de özel platformlar bulunuyor. Denizin kıyısında bir park olduğundan yürüyüş için çok güzel bir alan oluşturmakta; hafta sonları tatilinizi burada piknik yaparak geçirebilirsiniz. İsteyenler için bisiklet kiralama imkanı da bulunuyor. Yürüyerek parkın hepsini dolaşmanız çok fazla zamanınızı alacağından parkı görmek isteyenlerin bisiklet kiralaması çok iyi bir seçenek olur.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı 01
Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı: Şehrin gürültüsünden uzak, kuş seslerinin ve tabiatın muhteşem uyumu içinde yılın 4 mevsimi yürüyüş yapabileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz harika bir doğa parkuru. İçerisinde damak tadınıza göre birçok restoran bulunmakta, ayrıca isterseniz mangal keyfi de yapabilirsiniz. Köyün tarihi fotoğraflarının sergilendiği bir anı evi de mevcut. Haziran ayında Kiraz Festivali gerçekleşen Polonezköy, anı evi haricinde de birçok tarihi dokuyu bünyesinde barındırıyor. Burada konaklamak isteyenler de unutulmamış, birçok konforlu yapı inşa edilmiş.

Ulus Parkı

Ulus Parkı
Ulus Parkı – İstanbul’daki Parklar

Ulus Parkı: İstanbul’un kusursuz manzarasını seyredebileceğiniz en iyi mekanlardan biri; içerisinde aşağıya doğru inen uzun bir merdiven bulunmakta ve yağmur yağdığı zaman burada yürümek çiftler için çok romantik bir ortam oluşturuyor. Özellikle akşamları çok daha güzel bir hale bürünen Ulus Parkı, yemyeşil bir alanın içinde tüm cazibesiyle sizleri bekliyor. Parkın içindeki cafe tarzı mekanlar çok iyi olmasa da yine de içerisinde oturulup çay vb. şeyler içilebilir. İster sevdiklerinizle iyi vakit geçirmek için, ister yalnız kalıp düşünmek, rahatlamak için olsun burada geçirdiğiniz günden keyif alacağınıza emin olabilirsiniz.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı 01
Gülhane Parkı

Gülhane Parkı: Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün 24 Kasım 1928’de düzenlenen törenle başöğretmen unvanını aldığı ve ilk dersi verip yeni harfleri halka tanıttı yerdir Gülhane Parkı. Bununla birlikte tarihte birçok önemli olayların yaşandığı bu park İstanbul’daki en eski parklar biri olma özelliğini taşıyor. İsminin Gülhane olmasının nedeni ise içerisinde Topkapı Sarayı’nın gül bahçelerini bulundurmasıdır.1839 yılında Tanzimat Fermanı’nın burada okunmasıyla bu fermanın bir diğer ismi de Gülhane Hattı Hümayunu olmuştur. II. Abdülhamid 1880’li yıllarda ilk büyük müzenin buraya yapılmasına izin verdi ve Müze-i Hümayun’ un yapılmasıyla burası halka açıldı.

Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Park 06
Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Park: Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 2013 yılında açılışı yapılan Bakırköy Botanik Park, 96 bin m2’lik alana inşa edilmiştir. İçinde 11 tematik bahçe, Atatürk temalı heykeller ve çocuklar için oyun alanları bulunan parkın enerji ihtiyacının bir kısmı, içerisinde bulunan 3 adet rüzgar türbininden karşılanıyor. Türkiye’nin en yüksek çocuk oyun kulelerine de sahip olmasıyla manzara seyri çok daha güzel bir hal alıyor. İstanbulluların böyle güzel parklara sahip çıkıp yalnız bırakmaması böyle yerlerin devamlılığı için çok önemli.

Park Of İstanbul

Park Of İstanbul
Park Of İstanbul

Çocuğunuz ile beraber eğlencenin doruklarına varacağınız eşsiz bir yer Park Of İstanbul, Hayvanları doyasıya sevebileceğiniz, kendine has oyun alanları olan, bunun yanı sıra macera parkları, yürüyüş parkurları, Sanal oyun alanlarıyla güzel vakit geçirebileceğiniz görmeniz gereken güzel bir mekan.

Yeşilköy RönePark

rone-park01
Yeşilköy RönePark

Yeşilköy RönePark: Yeşilköy’de bulunan en güzel park olmasıyla ün kazanan RönePark, deniz manzarası eşliğinde kahvaltınızı yapabileceğiniz harika bir yer. Hem doğasıyla hem de denize olan yakınlığıyla sizleri çok mutlu edecek olan bu parkta oksijene doyacaksınız. Kahvaltı fiyatlarının uygun olmasıyla da gelenleri memnun eden bu parkta birçok kafe de bulunmakta. Nargile sevenler için birçok güzel mekan bulunmakta ve denize sıfır olan bu mekanda denizi seyrederek nargile keyfi yapabilme imkanı bulabilmektesiniz. Gündüzü ayrı güzel gecesi ayrı güzel Rönepark ramazan ayında sahura kadar hizmet veriyor. Romantizm yaşamak isteyen çiftleri de mutlu edeceğinin garantisini veriyorum. Özellikle de hafif yağmurlu havalarda…:)

Bayrampaşa Şehir Parkı

Bayrampaşa Şehir Parkı (AdaPark) LunaPark
Bayrampaşa Şehir Parkı (AdaPark) LunaPark

Bayrampaşa Şehir Parkı: Türkiye’nin en büyük parkı sloganıyla yola çıkmış olan AdaPark’ ta lunapark, ufak bir göl, piknik alanları, bowling salonu, çarşı, otopark, amfi tiyatro, hayvanat bahçesi ve kafeler bulunuyor. İnsanların yürüyüş ve spor yapmak için de geldikleri bu parkta kahvaltı yapmak için de birçok mekan mevt durumda. Park özellikle sıcak havalarda ve hafta sonları ailelerin uğrak yeri olduğundan çok kalabalık olur.

Miniatürk Park

Miniatürk Park
Miniatürk Park

Miniatürk Park: İstanbul’un en görkemli en kültürel parklarından bir tanesi. Buraya gelerek Türkiye de bulunan baş yapıtları tek tek görme şansına sahip olmuş olacaksınız. Boğaz köprüsünden geçip Anadolu’nun kültürel yapılarını gezebilirsiniz. Şiddetle tavsiye ettiğimiz yerlerden bir tanesidir burası.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu – İstanbul’daki Parklar

Atatürk Arboretumu: Bir çok bitki türüne tanıklık edeceğiniz, Orman yolunda yürüyeceğiniz, yapay göletinde nefes alacağınız, sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin sayılı botanik bahçelerinden bir tanesi. Kendinize mutlaka zaman ayırın ve burayı mutlaka ziyaret edin.

Japon Bahçesi

Japon Bahçesi
Japon Bahçesi – Botanik Bahçeler

Japon Bahçesi: Belirli zaman diliminde eşsiz bir güzelliğe bürünse de pek herkesin bilmediği botanik bahçelerden bir tanesi. İstanbul Belediyesinin büyük katkılarıyla bu hale gelmiş bu yer, sizi İstanbul’dan alıp Japonya’nın botanik bahçelerine götürecek.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 03
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi: Ülkemizdeki ve dünyanın her tarafındaki bitkilerin canlı koleksiyonunun yapıldığı bu bahçede, tehdit altındaki tüm bitkiler de korunmaya alınmıştır. Yapay havuzu ve düzgün yürüyüş yollarıyla ziyaretçilerine hoş bir vakit sunmaktadır.

Otağtepe Parkı

Fatih Korusu
Otağtepe Parkı

Otağtepe Parkı: Bir manzarası var ki beni benden alan, dizilere mesken tutan, sizi başka diyarlara götüren, bu manzara her şeye değer inanın. Buraya her gelişimde huzur buluyorum eminim ki sizde burayı keşfettiğinizde huzur bulacaksınız ve bu satırlarımı hatırlayıp sitemizi tekrar ziyaret edeceksiniz. :)

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Tabiat Parkı Mesire Yeri 05
Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı: Göktürk göleti mesire şehrin gürültüsünden uzaklaşıp nefes alacağınız, dinlenebileceğiniz, İstanbul’un ufak bir çevresini doğa ile buluşturan güzel yerlerden bir tanesi. Göl manzarasında sabah koşunuzu yapıp, yada öğle vaktine doğru ailenizle beraber piknik keyfi yapabilirsiniz.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi 01
Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi: Buraya gelip en nadide bitkileri görebilir, bitkisel ürünler satın alabilir yada isterseniz gönüllü bahçıvan olabilirsiniz. Yerli yabancı bir çok bitki türünün bir arada olduğu ve küçük bir ağaçlığın bulunduğu kocaman bir oksijen hava deposu burası.

Maçka Demokrasi Parkı

Nişantaşı Maçka Parkı - 01
Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı: İstanbul’da Kadırgalar Vadisi’nde bulunan Maçka Demokrasi Parkı, konum itibariyle Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasında yer almaktadır ve oldukça geniş bir alan üzerine yayılmıştır. Parkta çeşitli türden ağaçları bir arada görmeniz de mümkün. Bunlardan bazıları; ıhlamur, kestane, gürgen, kavak, çınar, şimşir, akasya, meşe, ceviz ve kızılağaçtır. Bitki örtüsü bakımından son derece zengin olan Maçka Parkı, amatör fotoğrafçılar için de eşsiz pozlar yakalaması için her türlü fırsatı sunmayı da ihmal etmiyor.

Lunaparklar

Bostancı LunaPark
Lunaparklar – İstanbul’daki Parklar

Lunaparklar: Genç yaşlı demeden herkesin gelip eğlenebileceği Kamikaze, çılgın dans, gondol, elma kurdu, dönme dolap, çarpışan arabalar, balerin, kara tren, trambolin, helikopter, kano, balon, atlı karınca ve küçük uçaklar. Lunaparklar dendiğinde ilk akla gelen şeylerdir bunlar. Çocukları da unutmadık, birbirinden güzel parkları sizler için tanıttık. Lunaparklar kategorisine giderek bu yerlere de bir göz atabilirsiniz.