Türkiye’nin En Turistik 11 Şehri

Türkiye gerek coğrafi özellikleri gerekse de turizm yatırımları sayesinde her yıl şehrimiz milyonlarca turiste ev sahipliği yapan eşsiz bir ülke konumundadır. Turistlerin ülkemizi tercih etmesinde hem doğal hem de kültürel etkenler rol oynarken turist dağılımında da ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Biz de bu ziyaretçi oranlarına göre şehirlerin bir listesini çıkardık.

Türkiye’nin En Turistik 11 Şehri

Peki, turistlerin en çok tercih ettiği şehirlerimiz hangileridir? Gelin hep birlikte Türkiye’nin en turistik 11 şehri hangisi bir bakalım!

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı: Edirne

Edirne
Edirne

Osmanlı Devletinin uzun bir dönem başkentliğini yapan ve Türkiye‘nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak nitelendirilebilecek Edirne’de turistik faaliyetlerin çok çeşitli olduğunu ifade etmek gerekir. Hem mimarisi hem de modernliği ile Edirne; Türkiye’nin en turistik şehirleri arasında yer almayı başarıyor. Edirne’de gezilecek yerlere göz atmak isterseniz şöyle buyurun.

Tarihi Peri bacaları ile: Nevşehir

Nevşehir Kapadokya
Nevşehir Kapadokya

Nevşehir dendiğinde insanların aklına ilk olarak Kapadokya gelir. Kapadokya; turistik anlamda öylesine ön plana çıkmıştır ki turistlerin hiç biri Nevşehir’e gideceğim demez. Kapadokya ile ön plana çıkan şehirde hem yerli hem de yabancı turist hareketliliği çok ciddi düzeylerdedir. İç Anadolu Bölgesi’nin bu çok özel şehrinde peri bacaları eşliğinde bir balon turu yapmak çok keyifli olacaktır. Nevşehir’de gezilecek yerlere göz atmak isterseniz şöyle buyurun.

Anadolu evlerinin vatanı: Gaziantep

Anadolu evleri Gaziantep

Gaziantep mutfağı başta olmak üzere çeşitli kültürel özellikleri ile ön plana çıkar. Mezopotamya havzasına çok yakın bir yerde bulunması şehrin çok önemli medeniyetler tarafından yerleşim birimi olarak tercih edilmesine neden olmuştur. Bu da Zeugma, Anadolu evleri gibi kültürel kalıntıların şehre turistik özellikler katmasında rol oynamıştır. Bunlara bir de kebabı ve baklavası ile meşhur Antep mutfağı eklenince Gaziantep; Türkiye’nin en turistik şehirleri arasına girmeyi başarır.

Deniz, kum ve Yeşilin Anası: Muğla

Muğla Köyceğiz
Muğla Köyceğiz

Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’nin kesiştiği yerde bulunan Muğla yaz turizminin kalbinin attığı noktalardan bir tanesidir. Özellikle Ölüdeniz, Kelebekler vadisi, köyceğiz bölgesinde yoğunlaşan turistik faaliyetler yerli ve yabancı turistlerin buraya akın etmesine neden olur. Marmaris ve Bodrum ilçeleri ile de yaz turizmi konusunda dünyaca ünlü bir kent olan Muğla; Türkiye’nin en turistik şehirleri arasına girmeyi başarıyor. Bodrum’daki plajlara buradan göz atabilirsiniz.

Uğruna binlerce can verdiğimiz: Çanakkale

Troya Çanakkale
Troya Çanakkale

Türk tarihinin dönüm noktası kabul edilen Çanakkale Deniz Savaşları’nın gerçekleştiği harika şehirdir. 100 yılı aşkın süredir insanların çetin savaş coğrafyasını yakından görmek ve şehit olan kahramanlar ile aynı hisleri paylaşmak adına yıl boyunca Çanakkale’ye akın eder. Üstelik şehirde Troya gibi çok ünlü kültürel kalıntıların da etkisi ile şehrin turistik bir merkez olması kaçınılmaz olur. Bu anlamda Çanakkale; Türkiye’nin önemli turistik şehirlerinden bir tanesidir. Çanakkale’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize buradan ulaşabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri ile: Denizli

Denizli Pamukkale Travertenleri
Denizli Pamukkale Travertenleri

Ege Bölgesi’nin önemli şehirlerinden bir tanesi olan Denizli; Pamukkale Travertenleri ile dünyanın pek çok ülkesinden turist ağırlar. Doğal oluşumların insanoğluna sunduğu en değerli zenginliklerden bir tanesi olan Pamukkale; görselliği ile olduğu kadar sağlık açısından faydalı suları ile de insanların ilgisini çekmeyi başarır. Türkiye ve dünyadan pek çok turistin akın ettiği Denizli; Türkiye’nin en turistik şehirleri listesine girmeyi başaran nadide şehirlerimizden biri. Denizli’de gezilecek yerler listemize bir göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım.

Camii ve kebabı ile meşhur: Bursa

Gölyazı Bursa
Gölyazı Bursa

Osmanlı başkentleri arasında İstanbul’dan sonra belki de en önemlisi Bursa’dır. Bir imparatorluğun doğuşunda rol oynayan bu kent bugünlerde hem kültürel hem de modern özellikleri ile ön plana çıkar. Trilye, Gölyazı ve Osmanlı Dönemi’nden kalma eserleri turistlerin ilgisini çektiği Bursa’da sanayi ve ticaretin de etkisi ile turistik faaliyetlerin çok ciddi bir gelişim içerisinde olduğunu ifade etmek gerekir. Bursa’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz yazı dizisine buradan göz atabilirsiniz.

Taş evleri ve kebapların atası: Mardin

Mardin
Mardin

Mezopotamya’nın incisi ve uygarlıkların merkezi olarak kabul edilen Mardin; son yılların en dikkat çekici şehirlerinden bir tanesidir. Taş evleri, yöresel lezzetleri ve şehrin kendine has yapısı Mardin’i Türkiye’nin en turistik şehirlerinden bir tanesi yapar. Geceleri gerdanlık gündüzleri seyranlık bu kenti görmeden Türkiye’yi gezdim dememelisiniz.

Medeniyetler şehri: İzmir

Alaçatı İzmir
Alaçatı İzmir

Ege’nin incisi İzmir’de hem Efes Antik Kenti gibi doğal kalıntıları keşfedebilir hem de Kordon’da eşsiz dakikalar yaşayarak şehri ciğerlerinize kadar soluyabilirsiniz. Üstelik yaz turizmi için önemli yerlerinde; Alaçatı, Çeşme, Dikili de deniz ve kumun tadını çıkarabilirsiniz. İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım.

Dünyanın başkenti: İstanbul

Ayasofya Müzesi İstanbul
Ayasofya Müzesi İstanbul

Namı en az Türkiye adı kadar bilinen İstanbul; sadece Türkiye’nin değil dünyanın en turistik şehirleri arasında yer alır. İmparatorluklar başkenti ve Doğu – Batı medeniyetinin buluşma noktası İstanbul’u görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. İstanbul’da gezilecek yerleri keşfetmek isterseniz şöyle buyurun.

Şelalenin ve Denizin Prensesi: Antalya

Düden Şelalesi Antalya
Düden Şelalesi Antalya

Yaz turizmi için dünyada 2 – 3 mekân sayılsa Antalya ilk üçün daima içerisinde yer alır. Masmavi denizi, altın gibi kumları ve insanın içini ferahlatan coğrafyası ile Antalya; Türkiye’nin en turistik şehirleri arasında 1 numarayı kimselere bırakmıyor. Manavgat, Düden gibi şelalesi. En yüksek teleferiği, en büyük hayvanat bahçesi ve denizi ile Türkiye’nin en turistik şehri desek yanlış olmaz. Antalya’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize buradan göz atabilirsiniz.