İstanbul'da Yapılacak En Güzel Aktiviteler
İstanbul'da Yapılacak En Güzel Aktiviteler

İstanbul, yüzyıllar boyunca insanlığın en çok değer verdiği şehirlerden bir tanesi olurken görsel güzelliği kadar kültürel açıdan zenginliği de şehrin oldukça önemli olmasını sağlar. Gören herkesi kendine hayran bırakan İstanbul; Galata Kulesi, Sultanahmet, Ayasofya ve diğer pek çok güzelliği ile aktivite konusunda oldukça zengin seçenekler sunar. Her karışında tarihi ve kültürel zenginliği bulabileceğiniz İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 25 aktiviteyi sizler için derledik.

İstanbul’da Yapılacak En Güzel Aktivitelerin Listesi

İstanbul’u gezmek için bu aktiviteleri yapmanız İstanbul’dan keyif almanız açısından oldukça değerlidir. Söz konusu 25 aktivite dışında İstanbul’da yapılabilecek onlarca etkinlik var. Şimdi gelin bu harika etkinlikler arasından en iyilerini seçelim ve kaliteli bir deneyime kapı aralayalım!

1. İstiklal Caddesi’nde Yürüyüşe Çıkın

İstiklal Caddesi - İstanbul
İstiklal Caddesi – İstanbul

İstanbul’un en önemli ve meşhur caddelerinden bir tanesi de İstiklaldir. Dizi ve filmlerde insanların adeta yığınlar şeklinde hareketini gösteren sahnelerin çekildiği bu cadde 1,4 km boyunca uzanan ve bir tarafı Taksim Meydanı’na ulaşan bir caddedir. Kültürel ve sosyal açıdan oldukça zengin bir lokasyon olan İstiklal, İstanbul’a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken bu caddenin turistlerin ilgi odağı olduğunu söylemek gerekir.

İstiklal Caddesi’nde kısa bir yürüyüş gerçekleştirdikten sonra buradaki sokak lezzetlerini keşfetmeyi kesinlikle unutmamalısınız. Özellikle ıslak hamburger bu bölgede tadabileceğiniz en lezzetli yemeklerden.

2. Balat Sokaklarında Gezinin

Balat Sokakları - İstanbul Aktiviteleri
Balat Sokakları – İstanbul Aktiviteleri

İstanbul, tarih ve kültürün enfes bir kompozisyonu diye başlıyorsak söze konu mutlaka Balat’a gelmelidir. İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı olan bu semt Haliç’in yanı başında kendine has yapısı ile dikkatleri çekmeyi başarır. Rumca ‘Palation’ kelimesinden türeyen Balat’ın; geçmişte Yahudi ağırlıklı bir nüfusu olduğu söylenir. Yıllar içerisinde kozmopolit bir hal alan bu semtte kendine has yapılar ve sokaklar keşfetmek mümkündür.

Meyhane kültürünün oldukça zengin olduğu Balat’ta Fener Rum Patrikhanesi, Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi ve Balat Ahrida Sinagogu gibi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Balat’ta bulunan sadece bir kısmı olan bu yapıların yanı sıra kiliseler, camiler, kültür evleri ve tarihi çarşıları da gözlemleyebileceksiniz. Ayrıca Balat gezilecek yerler listemize de buradan ulaşabilirsiniz.

3. Mısır Çarşısı’nda Alışveriş

Mısır Çarşısı ve Hanlar
Mısır Çarşısı ve Hanlar

1660 yılında III. Murat’ın annesi tarafından yaptırılan ve 360 yılı aşkın süredir İstanbullulara hizmet eden bu çarşı 17. yüzyıldan bu yana Mısır Çarşısı olarak anılmaktadır. Bu ismin ortaya çıkmasında ise çarşının Mısır’dan alınan vergilerle inşa edilmesinin oldukça önemli payı vardır. Tarihin farklı dönemlerinde yangınlarla boğuşmak zorunda kalan çarşının bugün İstanbul’un en hareketli ve mistik mekanlarından bir tanesi olduğunu söylemek gerekir.

Geçmişte olduğu gibi bugün de bir çarşı olarak kullanılan Mısır Çarşısı; seramik, baharat, tekstil, kuyumculuk ve gıda sektöründe hizmet veren pek çok dükkânı bünyesinde ağırlar. Turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden olan Mısır Çarşısı’nı siz de ziyaret etmelisiniz.

4. Kapalıçarşı’da Hanları Keşfedin

Tarihi Kapalıçarşı
Tarihi Kapalıçarşı

Konu çarşılardan açılmışken İstanbul’un dünyaca ünlü simgesi olan Kapalıçarşı’dan söz etmemek olmaz elbette. Yıllık 100 milyona yakın ziyaretçi alan ve bu alanda Türkiye’nin en değerli mekanlarından bir tanesi olan Kapalıçarşı; 4 bin dükkan ve 14 han ile hem ticari hem de turistik bir merkezdir. 22 ayrı kapısı bulunan Kapalıçarşı; Osmanlı Dönemi’nde oldukça değerli bir merkezdi.

Bugün İstanbul’un en hareketli ve kalabalık alanlarından bir tanesi olan Kapalıçarşı; hanlarındaki kendine has hava ile hemen her turist için harika bir gezilecek mekandır. Siz de İstanbul’da unutulmaz bir keşfe çıkmak istiyorsanız mutlaka bu hanları görmelisiniz. İstanbul’daki pazar ve çarşılara buradan ulaşabilirsiniz.

5. Çamlıca Tepesini Keşfe Çıkın

Çamlıca Tepesi - Gezilmesi Gereken Yerler
Çamlıca Tepesi – Gezilmesi Gereken Yerler

Yedi tepe üzerine kurulu bir şehir olan İstanbul’da, Çamlıca Tepesi bu tepelerin en önemlilerinden bir tanesi olmayı başarır. Yeşil alanları, temiz havası ve eşsiz manzarası ile sadece İstanbulluları değil aynı zamanda turistleri de etkileyen tepenin denizden 268 metre yükseklikte bulunduğu söyleniyor.

Görselliği ile dikkat çekmeyi başaran tepenin belli başlı mekanlarla da ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşattığından söz etmek gerekir. Bu anlamda İstanbul’a geldiyseniz mutlaka Çamlıca Cami‘ye gitmenizi ve Çamlıca da gezintisi yapmanızı öneriyoruz.

6. Aya Yorgi Kilisesi’nde Dilek Tutun

Aya Yorgi Kilisesi - Büyükada
Aya Yorgi Kilisesi – Büyükada

Büyükada’da bulunan Aya Yorgi Kilisesi; 1751 yılında inşa edilen ve asırlara meydan okuyan bir yapıdır. Rum Ortodoks inanışının en önemli merkezlerinden bir tanesi olan Aya Yorgi Kilisesi’nin Kapadokyalı Aziz Georgios adına inşa ettirildiği bilinir. İzmir Mertem Ana Evi ve Adalar’da bulunan Aya Yorgi Kilisesi; Hıristiyan inanışına göre Türkiye’deki 2 hac mekanıdır.

Aya Yorgi Kilisesi’nin dini açıdan böylesi önemli olması her inanışa mensup insanın burayı ziyaret etmesi sonucunu doğurur. Siz de burayı ziyaret edin ve bir mum yakarak dilek tutun. Adalar’da gezilecek yerler listemize göz atarak buralardaki keşfedilmemiş tarihi yerler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

7. Yuşa Türbesini Ziyaret Edin

Hz. Yuşa Tepesi
Hz. Yuşa Tepesi – Beykoz

İstanbul Beykoz’da bulunan Yuşa Tepesi’ndeki Hz. Yuşa Türbesi; İslam inancı için oldukça değerlidir. Hz. Musa ile birlikte hareket eden ve çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre Hz. Musa’dan sonra peygamberlik ile görevlendirilen Hz. Yuşa; bugün pek çok insanın türbesini ziyaret edip dua ettiği bir insan oluyor.

Uhrevi özelliklerinin yanı sıra lokasyon olarak oldukça ilgi çekici bir noktada bulunan Yoros Kalesi, Hz. Yuşa Tepesi ve Türbesi’ni ziyaret ederek unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

8. Pierre Loti Tepesi’nde Kahve İçin

Pierre Loti Tepesi - İstanbul Aktiviteleri
Pierre Loti Tepesi – İstanbul Aktiviteleri

Haliç manzarası ile turistlerin en uğrak mekanlarından bir tanesi olan Pierre Loti; adını Fransız yazar Pierre Loti’den alır. İstanbul’un bu bölgesinde oldukça fazla zaman geçiren Pierre Loti’nin bölgeye adının verilmesi 19. yüzyılın sonlarında gerçekleşir. Bu dönemden sonra İstanbul’un bu harika bölgesi Pierre Loti adı ile anılmaya başlar.

Hafta sonları İstanbullular için en kaliteli kahvaltı mekanlarının keşfedilmesi anlamına gelen bu tepede turistlerin de benzer etkinlikler ve Haliç’e karşı kahve keyfini ortaya koydukları söylenebilir. Siz de İstanbul’a geldiyseniz Pierre Loti’ye gitmeden dönmemelisiniz.

9. Taksim Meydanı’nda Yürüyüşe Çıkın

Taksim Meydanı - Beyoğlu
Taksim Meydanı – Beyoğlu

İstanbul’un en önemli ve değerli mekanlarından bir tanesi de Taksim Meydanı’dır. Siyasi ve toplumsal açıdan oldukça zengin bir merkez olan Taksim Meydanı’nda insanların boş vakitlerini geçirebildiklerini ifade etmek gerekir. Turistik açıdan da oldukça zengin bir mekan olan Taksim Meydanı, yeni çehresi ile bütün turistleri ağırlamayı bekliyor.

Gazinolar ve tarihi mekanların Taksim Meydanı sınırları içerisinde olduğu düşünüldüğünde bu meydana gelip yapılabilecek olan aktivite sayısının çok ciddi seviyelerde olduğu ifade edilebilir.

10. Galata Kulesi’ne Çıkın

Galata Kulesi - İstanbul
Galata Kulesi

Galata Kulesi; tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra aşıklar için de oldukça değerli bir mekandır. Efsaneye göre sevdiği insanla bu kuleye çıkan yine aynı kişi ile evlenir. Bu nedenle çiftler Galata Kulesi’ne çıkarak burada aşklarını ilan ederler. Kulenin bu özelliğinin yanı sıra 6. yüzyıldan bu yana ayakta kalabilen bir yapı olması da ilgi çekicidir.

Haçlılar tarafından yıkılan ve 1348’de Cenevizliler tarafından tekrar inşa edilen kulenin şehrin oldukça değerli mekanlarından bir tanesi olduğu söylenebilir. Haliç’e 360 derece panoramik bir şekilde bakmak için Galata Kulesi’ne mutlaka çıkmalısınız. Üstelik kule çevresinde bulunan mekanlarda da keyifli zaman geçirebilirsiniz.

11. Üsküdar’dan Kız Kulesi’ne Seyahat Edin

Kız Kulesi - Üsküdar
Kız Kulesi – Üsküdar

İstanbul’un en dikkat çekici mekanlarından bir tanesi de hiç şüphesiz Kız Kulesi’dir. İnsanların uzaktan ilgili gözlerle baktıkları bu kule aslında Üsküdar’dan tekne ile ulaşılabilecek bir mekandır. Efsaneye göre Bizans İmparatoru’nun kızını kehanetten korumak için yaptırdığı bir kule olan Kız Kulesi kehanete engel olamamış olsa da bizlere harika bir miras bırakmayı başarmıştır.

Turistlerin ilgi odağı olan ve 30 yıla yakın süredir İstanbul’daki turistik merkezlerden biri haline gelen Kız Kulesi’nde siz de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ziyarete açık olması ve burada keyifli zaman geçirmenin mümkün olması sayesinde insanların buraya akın ettiklerini ifade edebiliriz.

12. Dolmabahçe Sarayını Ziyaret Edin

Dolmabahçe Sarayı - Beşiktaş
Dolmabahçe Sarayı – Beşiktaş

Osmanlı Dönemi’nden kalma oldukça görkemli bir saray olmasının yanı sıra Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu yer olan Dolmabahçe Sarayı; İstanbul’un en dikkat çeken lokasyonlarından bir tanesidir. 1843 yılında yapımına başlanan ve 1856 yılında tamamlanan sarayın 100 bin m2 alan üzerine kurulduğu ifade edilmelidir. Boğaza hakim bir noktada bulunması nedeni ile görsel açıdan oldukça kusursuz kompozisyonlara imza atar.

Fransız, Alman, İngiliz ve İtalyan mimari anlayışlarının yansıması olarak ortaya çıkmış bu sarayın 285 oda, 46 salon, 6 hamam ve 68 tuvaletten oluştuğu biliniyor. İç tasarımında oldukça kaliteli çözümlere imza atılan sarayın dışarıdan görüntüsü de oldukça başarılı seçeneklere kapı aralar.

13. Miniatürk’ü Ziyaret Edin

Miniatürk Park
Miniatürk Park

Türkiye’de bulunan birbirinden özel varlıkları keşfetmek için yeterli zamanının yoksa Miniatürk’e gelerek adeta bir Türkiye turu yapabilirsiniz. 2003 yılında ziyarete açılan ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Miniatürk; dünyanın en geniş kültür parkı olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli sloganı ile hayata geçen ve içerisinde 122 mimari eser bulunduran bu parkta eserkerin her biri 1/25 oranında küçültülmüştür. Yetişkinler ve çocuklar için harika alanların bulunduğu bu parkta siz de gönlünüzce gezip eğlenebileceksiniz.

14. Topkapı Sarayı’nda Tarihi Yolculuğa Çıkın

Topkapı Sarayı -Fatih
Topkapı Sarayı -Fatih

Osmanlı Dönemi’nin en görkemli yapılarından bir tanesi olan Topkapı Sarayı sadece kendi döneminin değil tüm zamanların ilgi çekici bir mimari yapısı olmuştur. Tarihi yarımada üzerinde kurulan ve İstanbul’un fethinden sonra inşası başlayan Topkapı Sarayı, asırlar boyunca Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olmayı başarmıştır.

700 bin m2 alan üzerinde kurulu olan ve turistlerin ilgi odağı olmayı başaran Topkapı Sarayı sizin de ilginizi çekecek! Kutsal Emanetler ve sarayın diğer önemli kısımlarını ziyaret ederek unutulmaz bir tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz.

15. Büyükada’da Bisiklet Turu

Büyükada - Bisiklet Turu
Büyükada – Bisiklet Turu (Foto: Ferhan Avcınizam)

Büyükada, İstanbul’un en önemli lokasyonlarından bir tanesi olurken şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için oldukça nezih bir yerdir. İstanbullular başta olmak üzere şehre gelen hemen herkesin Büyükada’da zaman geçirdiği ve keyif dolu anlar yaşadığı bilinir.

Bu anlamda gerçekleştirilebilecek en kaliteli aktivite Büyükada’da bir bisiklet turu olacaktır. Adanın kendine has mimarisi ve özel mekanları ile burada geçireceğiniz anların çok özel olacağını söyleyebiliriz. Büyükada gezilecek yerler listesine bir göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım.

16. St. Aziz Antuan Kilisesi’nin Önünde Fotoğraf Çekinin

St. Aziz Antuan Kilisesi
St. Aziz Antuan Kilisesi

İstanbul’da gerçekleştirilecek olan aktiviteler dendiğinde Aziz Antuan Kilisesi önünde fotoğraf çekinmenin sizin için unutulmaz bir deneyim olacağını söyleyebiliriz. 1912 yılında açılan ve 1 asrı aşkın süredir ziyaretçileri ağırlayan kilisenin en ilgi çekici yanı kırmızı tuğlalarla oluşturulmuş mimarisidir. İstanbul’a gelen hemen herkes için en dikkat çekici mekanlardan biri olan Aziz Antuan Kilisesi’ni ziyaret etmeden dönmemenizi öneriyoruz.

17. Gülhane Parkı’nda Zaman Geçirin

Gülhane Parkı - İstanbul Aktiviteleri
Gülhane Parkı – İstanbul Aktiviteleri

Gülhane Parkı; İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan doğal bir dinlenme alanı olduğu gibi Türk Siyasi Tarihi açısından da oldukça değerlidir. Osmanlı’nın son dönemlerinde yayınlanan Gülhane Hatt-ı Hümayunu ya da diğer adı ile Tanzimat Fermanı 1839 yılında burada okunmuştur. Mustafa Reşit Paşa’nın İstanbullular ve bütün Osmanlı tebaasına duyurduğu bu fermanın parka kattığı anlamın yanı sıra bulunduğu lokasyon da oldukça değerlidir.

Gülhane Parkı; doğallığı ve insanların dinlenmek için tercih ettiği bir mekân olmasının yanı sıra çevresinde bulunan turistik mekanlar sayesinde de turistlerin ilgi odağı olur. Siz de İstanbul’a geldiyseniz Gülhane Parkı’nda sevdiklerinizle zaman geçirmelisiniz.

18. Yerebatan Sarnıcını Keşfe Çıkın

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı

Bazilika Sarnıcı adı ile de bilinen Yerebatan Sarnıcı; I. Justinianus tarafından şehrin su ihtiyacının karşılanması amacı ile inşa edilmiştir. Su depolama alanı olması ile bilinen sarnıcın bugünlerde harika bir turistik merkez olduğundan da söz etmek gerekir. İnsanların İstanbul’un kendine has yapısını keşfetmek amacı ile tercih ettikleri sarnıç aynı zamanda Bizans mimarisinin de eşsiz örneklerini yansıtır. Siz de İstanbul keşfine çıktıysanız listenize Yerebatan Sarnıcı’nı mutlaka eklemelisiniz.

19. Sultanahmet Meydanı ve Sultanahmet Camisi’ni Ruhunu Hissedin

Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı

İstanbul dendiğinde akla gelen ilk ve en önemli lokasyonlardan biri olan Sultanahmet; Osmanlı Dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Yabancılar tarafından Blue Mosque olarak da bilinen caminin çevresi adeta bir panayır yeri gibidir. Turistlerin sevdikleri ile keyifli vakit geçirebildikleri alanların yanı sıra İstanbulluların da alışveriş yaptıkları Sultanahmet Meydanı çok kozmopolit bir mekandır.

Siz de İstanbul’un kendine has havasını ciğerlerinize kadar solumak istiyorsanız kesinlikle Sultanahmet Meydanı ve Sultanahmet Camisi’ne gitmelisiniz.

20. Eminönü’nde Balık Ekmek Yiyin

Eminönü - Balık Ekmek
Eminönü – Balık Ekmek

İstanbul dendiğinde akla gelen ilk ve en önemli aktivitelerden bir tanesi de Eminönü’nde sıra sıra dizilen balıkçı kayıklarında balık ekmek yemek olur.

Oldukça süslü teknelerde pişen mis gibi balıkların keyfini çıkarmak isteyen turistlerin adeta birbiri ile kapıştığı Eminönü’nde balık ekmek yerken unutulmaz bir deneyim yaşayabileceksiniz. Balık ekmeğin lezzetini oldukça keyifli bir şekilde yaşayabilirken aynı zamanda martı sesleri ile de İstanbul’un havasını soluyacaksınız. Sultanahmet Meydan’ında gezilecek yerler listemize buradan ulaşabilirsiniz.

21. Rahmi Koç Müzesi’ni Keşfedin

Rahmi Koç Müzesi
Rahmi Koç Müzesi – Hasköy

Rahmi Koç tarafından İstanbullular ve turistlere armağan edilen oldukça kaliteli bir müze olan Rahmi Koç Müzesi içerisinde birbirinden değerli otomobiller ve ulaşım araçları bulunuyor. Atatürk’e ait eserlerin de sergilendiği müze 1994 yılından bu yana hem turistler hem de İstanbulluların ilgi odağı olmayı başarıyor. Zaman zaman evlenecek çiftlerin fotoğraf çekimlerine sahne olan bu müzeyi siz de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

22. Haydarpaşa Tren Garı’nda Zaman Geçirin

Haydarpaşa Tren Garı - Kadıköy
Haydarpaşa Tren Garı – Kadıköy

Bir tren garında nasıl zaman geçirilebilir ki diye düşünüyorsanız sizi Haydarpaşa Tren Garı’nı görmeye davet ediyoruz. İstanbul’un ikonik mekanlarından bir tanesi olan ve yakın zamanda gerçekleşen yangın nedeni ile kullanılamaz hale gelen garın restorasyon sonrasında turizmi kazandırılacağı söyleniyor.

İstanbul’un en dikkat çekici mekanlarından olan Haydarpaşa’da siz de unutulmaz anlara şahitlik edebilirsiniz. Garın kendine has mimarisi ile dikkat çeken ve 1908 yılından bu yana ayakta kalan garın restorasyon sonrasında eski ihtişamlı günlerini yaşayacağını söyleyebiliriz. Kadıköy gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz sizi şöyle alalım.

23. Ayasofya Müzesi Camii Gezisi Gerçekleştirin

Ayasofya Müzesi Camii
Ayasofya Müzesi Camii

2020 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından alınan karar çerçevesinde camiye dönüştürülen Ayasofya Müzesi; İslam ve Hıristiyanlık inançları için oldukça değerli mabetlerden bir tanesidir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başaran ve bu yönü ile tarih ve kültür severlerin ilgi odağı olan Ayasofya; 532 ile 537 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından inşa ettirilmiştir.

1453 yılında fethedilen İstanbul’un İslam şehri olmasında oldukça değerli bir dönüşüme de işaret eden Ayasofya; camiye çevrilmiştir. İçerisindeki fresk ve duvar sanatları bugün hala ilgi çekiciliğini korur. Siz de İstanbul seyahatiniz öncesinde kusursuz bir seçenek arıyorsanız tercihiniz mutlaka Ayasofya olmalıdır.

24. Kanlıca’da Yoğurt Lezzetini Yaşayın

Kanlıca Sahili - İstanbul Aktiviteleri
Kanlıca Sahili – İstanbul Aktiviteleri

İstanbul’un nezih bölgelerinden bir tanesi olan Kanlıca; tarihi yapısı ve boğazın yanı başında bulunması ile adından söz ettirirken Kanlıca Yoğurdu da bu bölgenin en ünlü unsurlarından bir tanesidir.

Farklı lezzetlerle hazırlanan ve yiyenlerin bir kez daha denemek istediği Kanlıca Yoğurdu’nu yemeden İstanbul’dan dönmemenizi öneriyoruz. Lezzetli ve keyifli seçeneklere kapı aralayan bu heyecanı sahilde yaşamaya hazır olun. Kanlıca gibi İstanbul Anadolu yakasında gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi için bu listemize bir göz atabilirsiniz.

25. Emirgan Korusu’nda Zaman Geçirin

Emirgan Korusu - Sarıyer
Emirgan Korusu – Sarıyer

İstanbul’un en nezih bölgelerinden bir tanesi olan Emirgan Korusu; İstanbul’un simgesi olan lalelerin eşsiz güzelliklerle sergilendiği bir yerdir. Boğazın yanı başında harika bir manzara sunmayı başaran Emirgan Korusu, yılın her dönemi çok özeldir. Ancak Nisan ve Mayıs aylarında lalelerin çiçek açma zamanında buraya gelmeniz çok daha keyifli deneyimler yaşamanıza neden olacaktır. İstanbul’daysanız Emirgan Korusu’nu keşfetmeyi ihmal etmeyin! Son olarak ta Sarıyer gezilecek yerler listemize göz atarak bu bölge de kendinize günü birlik bir rota oluşturabilirsiniz.

Dilimiz döndüğünce İstanbul’da yapılacak en güzel aktivitelerden güzel bir listeye çıkartmaya çalıştık. Bu listemize eklenmesini istediğiniz yada eksik gördüğünüz yerler varsa bize mutlaka yorum olarak yazın. Tüm okurlarımıza sağlık dolu gezmeler diliyoruz. :)