Türkiye'deki En Büyük Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumlar
Türkiye'deki En Büyük Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumlar

Türkiye’de son derece yaygın bir şekilde bulunan hayvanat bahçeleri ve akvaryumlar ile ilgili sizlere bir liste hazırladık. Hayvanat bahçeleri ve akvaryumlar bireylerin keyifli dakikalar geçirmek ve genel kültür seviyelerini arttırmak için tercih ettikleri alanlardır.

Hayvanat bahçelerinde ve akvaryumlarda yer yüzünde sayıları giderek azalan ve hatta yok olma raddesinde olan hayvanları yakından görebilirsiniz.

Kısa bilgi: Ayrıca Türkiye‘deki Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumlar dışında Türkiye’deki Görülmesi Gereken Yerler‘in tam listesine göz atmak isterseniz bu yazımızı da mutlaka okuyun. :)

Türkiye’deki En Büyük Hayvanat Bahçeleri

Hayvanat bahçesi ve akvaryumları, özellikle çocukların çok ilgisini çekmektedir. Şimdi gelin öncelikle hayvanat bahçelerini inceleyelim.

1. Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi
Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 1 milyon metrekarelik bir alanda kuruludur. Türkiye’de ki en büyük, Avrupa’da ki ise en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğine sahiptir. Söz konusu alanda 300 türde 7000 civarı hayvan bulunmaktadır. Eğer Gaziantep çevresinde bulunuyorsanız bu devasa hayvana bahçesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: Yamaçtepe, Burç Ormanı İçi, 27410 Şahinbey/Gaziantep

Giriş Çıkış Saatleri: 09.00-18.00

2. Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi
Darıca Hayvanat Bahçesi – Türkiye’deki En Büyük Hayvanat Bahçeleri

Türkiye’de hayvanat bahçesi dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz ki Darıca Hayvanat Bahçesi’dir. Darıca Faruk Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olarak bilinen yer, 80 metrekare alan üzerinde kuruludur. Pek çok bitki ve hayvana ev sahipliği yapan hayvana bahçesinde 286 türde 3600’den fazla hayvan yaşamaktadır. Bunun yanı sıra 600 türde 8000’den fazla bitki de burada yaşamını sürdürmektedir.

Gebze’de yer almaktadır. Son derece geniş bir alan üzerinde kurulu olan hayvanat bahçesinde özellikle soyu tükenme riski altında olan kuş türlerine rastlamak mümkündür.

Adres: Piri Reis, Tuzla Cd. No:297, 41700 Darıca/Kocaeli

Giriş Çıkış Saatleri: 10.00-17.00

3. Kayseri Hayvanat Bahçesi

Kayseri Hayvanat Bahçesi
Kayseri Hayvanat Bahçesi

Türkiye’de ki en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan Kayseri Hayvanat Bahçesi Anadolu Harikalar Diyarı kompleksinin içerisinde bulunmaktadır. Son derece büyük ve görkemli bir görüntüsü olan hayvanat bahçesi 180 bin metrekare alan üzerindedir. Bu hayvanat bahçesinde 164’ten fazla tür ve 2000 civara hayvan yaşamaktadır.

Adres: Cırgalan, 359. Sk. No:57, 38110 Kocasinan/Kayseri

Giriş Çıkış Saatleri: 10.00-17.00

4. Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa Hayvanat Bahçesi
Bursa Hayvanat Bahçesi

Türkiye’de ki en eski hayvanat bahçelerinden bir tanesi olan Bursa Hayvanat Bahçesi, 206 bin metrekare alan üzerinde bulunmaktadır. 111 türde 1100’den fazla hayvana ev sahipliği yapan alan çocuklar için son derece uygundur. Çocuklar için oyun parkı ve kafeteryanın da bulunduğu hayvanat bahçesinde çok keyifli dakikalar geçireceksiniz.

Adres: Soğanlı Mahallesi 1, 2. Nilüfer Cd. No:260, 16160 Osmangazi/Bursa

Giriş Çıkış Saatleri: 09.30-16.30

5. İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı
İzmir Doğal Yaşam Parkı – Türkiye’deki En Büyük Hayvanat Bahçeleri

1937 yılında Kültürpark’ın içerisinde kurulan İzmir Doğal Yaşam Parkı, Türkiye’de ki ilk hayvanat bahçesidir. 2008 yılında Çiğli Sasalı’da ki yerini alan hayvanat bahçesi şuanda 425 bin metrekarelik alan üzerinde Türkiye’nin ilk doğal yaşam parkıdır. 125’ten fazla tür e 1500’e yakın hayvana ev sahipliği yapan alanda 250’den fazla da bitki türü bulunmaktadır.

Adres: Tuzla, Ahmet Piriştina Cd. No 3, 35620 Çiğli/İzmir

Giriş Çıkış Saatleri: 09.00-16.15

6. Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi
Antalya Hayvanat Bahçesi

Kepezaltı piknik sahasının içerisinde bulunan Antalya Hayvanat Bahçesi, 400 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulur. Söz konusu hayvanat bahçesinin içerisinde 100 tür ve 800 civarında hayvan bulunmaktadır.

Adres: Kepezaltı Piknik Sahası İçerisi, 07192 Kepez/Antalya

Giriş Çıkış Saatleri: 08.30-19.00

7. Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği
Atatürk Orman Çiftliği – Ankara

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçeleri arasında bulunan ve Ankara’da yıllardır misafirlerini ağırlayan Atatürk Orman Çiftliği, 32 hektarlık bir alan üzerinde bulunmaktadır. İçerisinde son derece tehlikeli hayvanların bulunduğu Atatürk Orman Çiftliği’nde yılan ve timsah gibi farklı türleri de görebilirsiniz.

Adres: Gazi, Cumhurbaşkanlığı Blv No:150, 06560 Yenimahalle/Ankara

Giriş Çıkış Saatleri: 24 Saat Açık

8. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Türkiye’de ki en güzel hayvanat bahçelerinden bir tanesi olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, 50 bin metrekare alan üzerinde kurulur. Japon Bahçesi ile birlikte toplam alanın 85 bin metrekareyi bulduğu bilinmektedir.

Adres: Sazova Mh. Ulusal Egemenlik Bulvarı No:209/F Tepebaşı – ESKİŞEHİR

Giriş Çıkış Saatleri: 10.00-16.00

9. Polonezköy Doğal Yaşam Parkı

Polonezköy Doğal Yaşam Parkı
Polonezköy Doğal Yaşam Parkı

İstanbul’da ki en güzel hayvanat bahçelerinden bir tanesi olan Polonezköy Doğal Yaşam Parkı, hafta sonu kaçamakları için son derece ideal bir yerdir. 1981 yılından beri faaliyet gösteren Polonezköy Doğal Yaşam Parkı, farklı hayvanları barındırmaktadır.

Adres: Polonez, 75. Yıl Cd., 34829 Beykoz/İstanbul

Giriş Çıkış Saatleri: 09.00-17.00

10. Tarsus Hayvanat Bahçesi (Doğa Parkı)

Tarsus Hayvanat Bahçesi
Tarsus Hayvanat Bahçesi

2014 yılında hizmet vermeye başlayan Tarsus Hayvanat Bahçesi, hayvan çeşidinin son derece fazla olduğu bir hayvanat bahçesidir. Her cinsten hayvanın bulunduğu söz konusu alanda keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Adres: Kavaklı, Berdan Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 33400 Tarsus/Mersin

Giriş Çıkış Saatleri: 10.00-17.00

Türkiye’de ki En Büyük Akvaryumlar

Türkiye’de gezip görebileceğiniz pek çok akvaryum bulunmaktadır. Adını daha önce hiç duymadığınız su canlılarını bu akvaryumlarda canlı canlı görebilirsiniz. Canlıları doğal yaşamında görme imkanı sunan akvaryumlar tatlı ve tuzlu su canlılarının yaşam alanlarını sizlere sunuyor. Şimdi gelin, Türkiye’de ki en büyük akvaryumları hep birlikte inceleyelim

1. Antalya Akvaryum

Antalya Akvaryum
Antalya Akvaryum

Antalya Akvaryum, Dünyadaki en büyük tünel akvaryum olma özelliğine sahiptir. Antalya Aquarium olarak bilinen bu alan 131 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğindedir. Aquarium’un içerisinde aynı zamanda Buz müzesi ve Kar Dünyası’nda bulunmaktadır. Özellikle çocukların çok ilgisini çeken Buz müzesi ve Kar Dünyası’nda Antalya’nın sıcağında biraz serinleyebilir ve hatta üşüyebilirsiniz.

Antalya Aquarium’un içerisinde aynı zamanda Wildpark’ta bulunmaktadır. Burada dünyanın en zehirli türleri bulunmaktadır. Özellikle sürüngenlerin bulunduğu Wilpark son derce ilgi çekicidir. Zaman zaman özel eğitimli dalgıçlar köpekbalıklarını besleyerek heyecanı doruklara çıkarabiliyor. Kızıl Deniz, Hint Okyanusu, Atlantik ve Pasifik Okyanusu’nun akvaryumlarının bulunan alanda su altı mağaraları, Nil Nehri ve Amazon Nehri’nin canlılarını keşfedebilmek mümkündür.

Adres: Arapsuyu, Konyaaltı Beach, Dumlupınar Blv. No:502, 07200 Konyaaltı/Antalya

Giriş Çıkış Saatleri: 10.00-20.00

2. İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum
İstanbul Akvaryum – Türkiye’de ki En Büyük Akvaryumlar

Yaklaşık olarak 17 bin canlıya ev sahipliği yapan İstanbul Akvaryum, hayvanların doğal ortamlarının dikkate alınması ile oluşturulmuştur.

En büyük canlısı olan Limon Köpekbalığı son derece yoğun bir ilgi görmektedir. Dinazorlardan günümüzü kadar gelen Rus mersinleri, palyaço balıkları, anakondalar ve orfozlar bu akvaryumda sunuluyor. Akvaryum’da yapılabilecek en iyi aktivite ise kasırga simülatörüdür. Köpekbalıkları ile dalış ve helikopter turu yaparak eşsiz bir deneyim elde edebilirsiniz.

Adres: Şenlikköy, Yeşilköy Halkalı Cd. No:93, 34153 Florya/İstanbul

Giriş Çıkış Saatleri: 10.00-19.00

3. İstanbul Sea Life Akvaryum

İstanbul Sea Life Akvaryum
İstanbul Sea Life Akvaryum

Türkiye’de ki en büyük akvaryumlardan biri olan İstanbul Sea Life Akvaryum, 8 bin metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır. 80 metrelik cam tünel ve 10 binden fazla deniz canlısına sahiptir. Taş havuzunda yer alan denizyıldızı ve yengeç gibi canlılara dokunmak ise serbesttir. Ayrıca özel eğitimciler ile köpekbalıklarıyla dalış yapılabilir.

Adres: Kocatepe, Paşa Cd, 34045 Bayrampaşa/İstanbul

Giriş Çıkış Saatleri: 10.00-20.00

4. Emaar Akvaryum

Emaar Akvaryum
Emaar Akvaryum

İstanbul Üsküdar’da yer alan akvaryum, 7 farklı tematik bölüme sahiptir. Bunlar; deniz anası galerisi, ormanlar, nehirler, kayalık kıyılar, şelaleler, tünel akvaryum gibidir. Farklı canlıları yakından görme olanağı sunan Emaar Akvaryum’da 200 türde 20 bin deniz canlısı bulunmaktadır.

Adres: Ünalan, Libadiye Cd. No:78, 34700 Üsküdar/İstanbul

Giriş Çıkış Saatleri: 10.00-22.00

5. Aqua Vega

Aqua Vega
Aqua Vega

Tatlı ve tuzlu su balıklarına ve sürüngen türlerine ev sahipliği yapmakta olan Aqua Vega, Ankara’dadır. 24 farklı akvaryumun yer aldığı tesiste 12 bin deniz canlısı bulunmaktadır.

Adres: Akşemsettin, Doğukent Bulvarı Nata Vega Outlet, 06480 Mamak/Ankara

Giriş Çıkış Saatleri: 10.00-20.00

Sizin de, ‘Türkiye’deki En Büyük Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumlar‘ listemize eklenmesini istediğiniz eksik gördüğünüz mekanlar var ise bize yorum olarak mutlaka yazın. :)