Fethiye Plajlar ve Koyları (Detaylı Listesi)

Fethiye Plajlar ve Koylar
Fethiye Plajlar ve Koylar

Daha önce tek tek kaleme aldığımız Fethiye plajlar ve koyları artık bir listede toplamaya karar verdik. Ülkemizin en önemli turizm beldelerinden birisi olan Fethiye’deki plajlar.. Bu plajlara ulaşım nasıl sağlanır?, plajların giriş ücretleri nelerdir? gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz bu listemizde plajların özelliklerine de ayrıca değineceğiz.

Fethiye Plajlar ve Koylar (Detaylı Listesi)

Fiyatlar sezona göre değişkenlik gösterse de mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışıyoruz. 2023 yılı için geçerli olacak ücretlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kısa bilgi: Fethiye ile sınırlı kalmayıp Muğla’yı baştan sona keşfetmek isteyenler için oluşturduğumuz Muğla gezilecek yerler listemiz mutlaka bir göz atın pişman olmayacaksınız. :)

1- Kabak Koyu

Kabak Koyu
Kabak Koyu

Kabak Koyu, yaklaşık 200 metre uzunluğunda küçük bir kumsala sahiptir. Kumsal sit alanı olduğundan herhangi bir tesis bulunmuyor. Tesis olmadığı için doğal olarak şezlong ve şemsiye gibi plaj ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz. Daha önceden hasır veya mat edinerek bu sorunu çözebilirsiniz. Şemsiye için de siz bir fikir üretebilirsiniz.

Denizinin özelliklerine gelecek olursak, kalabalık olduğu zamanlarda ( Temmuz ve Ağustos ayları ) çok da berrak olduğu söylenemez. Genellikle dalgalı olan deniz üstüne kalabalık ve bulanık olunca hiç albenili olmuyor. Sezonda tercih ederseniz pişman olabilirsiniz yani.

Su seviyesi de bir anda derinleştiği için iyi derece yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tehlikeli olabilir.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Fethiye merkezden kalkan dolmuşlar ile öncelikle Faralya Köyüne gelmeniz gerekmektedir. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Ücreti de kişi başı 20 TL. Araç ile gelmek isteyenler; Fethiye’den Ölüdeniz istikametinde devam etmelidirler. Ölüdeniz’in yanında doğru çıkan dik ve virajlı yolu takip ederek Faralya Köyü’ne çıkabilirler.

Köyden Koya ulaşım ise yürüyerek ya da traktöre benzer araçlar ile sağlanmakta. Araç ücreti kişi başı 60 TL.

2- Karaot Plajı

Karaot Plajı
Karaot Plajı

Kargı denizinin sonlanıp bir tepe ile buluştuğu noktada, kumlu olan kısım Karaot Plajı olarak geçer. Plajın en büyük özelliği el değmemiş doğal yapısı. Yemyeşil doğanın masmavi deniz ile kucaklaştığı efsanevi bir yer. Plajın bulunduğu alan Sit alanı olarak belirlenmiş. Bunun nedeni burada nesli tükenmekte olan bir canlının yaşıyor olması. Caretta Caretta kaplumbağaları. Fethiye’nin pek çok plajı bu canlıların doğal yaşam alanı. Nesli tükenmekte olan bu canlıların doğal yaşamını burada gözlemlemek mümkün.

Plajın sahil ve deniz tabanı kumlu. Bu bakımdan oldukça keyif alabileceğinizden şüpheniz olmasın.

Deniz seviyesi olarak sığ bir suya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliği ile de iyi derecede yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tercih sebebi olabilir.

Suyun temizliği ve berraklığına da denilebilecek tek bir kelime yok. Cam gibi parlak ve akvaryum gibi canlı. Akvaryum gibi diyorum çünkü yüzerken pek çok deniz canlısını görmeniz mümkün.

Plaj sit alanı olduğu için içerisinde bir tesise rastlamak mümkün değil. Hatta tuvalet bile bulamıyorsunuz. Yiyecek ve İçecek ihtiyaçlarınızı önceden temin ederek gelmenizde fayda var.

Giriş Ücreti (Kişi Başı): 150 TL.

Ulaşım: Fethiye merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan plaja özel araç ile D 400 karayolunu kullanarak (Göcek istikameti yönünde) yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. İlk önce Kargı daha sonra da Yanıklar Köyünü göreceksiniz. Yanıklar Köyüne geldikten sonra sol taraftaki ince ve dolambaçlı bir yola sapıyorsunuz. Yolu sonunda bariyer göreceksiniz. Buraya giriş ücretini ödedikten sonra biraz ilerleyip Karaot kumsalına ulaşıyorsunuz.

3- Patara Plajı

Patara Plajı
Patara Plajı – Fethiye Plajlar ve Koyları

Patara Plajı Antalya’nın Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında kalan Gelemiş köyü sınırları içerisinde bulunur. Plaj adını Patara Antik Kenti’nden almaktadır. Yer yer 200-300 metre derinliğe sahip plajın uzunluğu 12 kilometredir. İncecik kumu ve tepecikleri ile Yeşilçam’da kızgın çöl sahnelerine ev sahipliği de yapmıştır.

Plaj içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için bir Kafeterya bulunmaktadır. Bu kafeteryanın gelirleri ile Gelemiş Köyü’nü güzelleştirme çalışmaları yapılmaktadır. Hatta yol çalışmaları, çay bahçesi, sokakları ışıklandırma çalışmaları, köy okulunun tadilatı, köy camisinin tadilatı bu kafeterya sayesinde yapılmış. Şemsiye ve Şezlong kiralama yanı sıra çay, kahve, alkollü alkolsüz içecekler, gözleme, hamburger tarzı yiyecekler işletmenin size sunduğu fırsatlardan bazıları.

Giriş Ücreti: 100 TL.

Şemsiye ve Şezlong ( İksisi Toplam ): 250 TL.

Ulaşım: Antalya şehir merkezinden yaklaşık 220 kilometre mesafede olan ve araçla yaklaşık 3-4 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Özel aracınız varsa; Fethiye’ye doğru giderken, Kalkan’ı geçtikten 11 km sonra, Patara sapağı ile karşılaşıyorsunuz. Bu yoldan 6 kilometre içeri girerek önce Gelemiş Köyüne varıyorsunuz. Buradan ister aracınızla isterseniz de 20 dakikalık yürüme ile plaja ulaşabilirsiniz.

4- Katrancı Koyu

Katrancı Koyu
Katrancı Koyu

Katrancı Koyu içerisinde 2 ayrı küçük koy bulunuyor. Her iki koyda da ayrı ayrı plaj bulunmakta. Her 2 koyun denizinin ve plajının özellikleri aynı olduğu için iki koydan da ayrı ayrı bahsetmeyeceğiz. Sadece hatırlatmada fayda var genelde 1. Koy günübirlikçilerin tercih ettiği koy oluyor.

Suyun temizliği ve berraklığı sezon içerisinde ne yazık ki pek belli olmuyor. Kalabalıktan dolayı Temmuz-Ağustos ayları burayı tercih etmenizi önermeyiz. Burayı gezip tatil yapmak için en uygun zaman Haziran ve Eylül ayları olduğunu belirtmekte fayda var.

Deniz her iki koyun kapalı koy olması dolayısıyla çoğu zaman dalgasız ve dingin.

Plaj ve deniz tabanının kumlardan oluştuğunu da hatırlatmakta fayda var.

Giriş Ücreti (Kişi Başı): 150 TL.

Ulaşım: Fethiye’ye yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta bulunan koya, özel araçla Göcek Fethiye karayolunu kullanarak 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile ulaşım ise; Fethiye’den Göcek’e giden minibüsler ile sağlanmaktadır. Bu minibüslerle kamp alanında indikten sonra yaklaşık 2 – 2.5 kilometrelik yolu yürüyerek aşmanız gerekmekte. Minibüsler her yarım saatte bir kalkıyor. En son minibüs Katrancı’dan 20:20’de Fethiye’den 24:00’da hareket ediyor. Ücreti ise kişi başı 40 lira.

Fethiye Göcek arası yapılan tekne turlarına katılarak veya Fethiye’den günübirlik tekne turlarıyla da koyu görebilirsiniz. Bu teknelerin koya yolcu taşıması yapmadığını belirtmemizde fayda var.

5- Kıdrak Plajı

Kıdrak Koyu
Kıdrak Koyu – Fethiye Plajlar ve Koyları

Göz kamaştırıcı bir kumsal, büyüleyici turkuaz renkte deniz ve tertemiz suyu ile tatilde deniz olmadan olmaz diyenlerin vazgeçemeyeceği bir plaj Kıdrak Plajı. Etrafı yeşillikler ile çevrili bu plajda yeşilin ve mavinin birbirinden güzel tonlarına hayran hayran dalıp gidebilirsiniz.

Plajda ihtiyaçlarınızı karşılamak için büfe, restoran, mangal ve piknik masaları, duş ve tuvaletler bulunmaktadır.

Burası iyi yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için uygun değildir! Denizin tabanı taşlı hatta kayalı ve su aniden derinleşiyor. Plajın girişinde “Aniden derinleşir.” ve “Yüzme bilmeyenlerin girmesi tehlikeli ve yasaktır.” uyarıları var.

Plaja isterseniz kendi şezlong ve şemsiyenizi alıp gidebilirsiniz isterseniz de plajda kiralayabilirsiniz.

Giriş Ücreti ( Kişi Başı): 100 TL.

Şezlong ve Şemsiye ( İkisi Toplam): 200 TL.

Ulaşım: Koya ulaşmak için öncelikle Ölüdeniz’e gelmelisiniz. Buradan Faralya Köyü istikametine doğru devam ederken tabelaları kullanarak yaklaşık 2 kilometre yolculuktan sonra bölgeye ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile ulaşım için Fethiye merkezden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Dolmuş ücreti de kişi başı 55 TL.

6- İnlice Halk Plajı

İnlice Halk Plajı
İnlice Halk Plajı

Oldukça büyük bir plaja sahip olan İnlice Halk Plajı, yol üzeri durup deniz keyfi yapmak isteyenler için oldukça uygun bir yer. Bagajdan hazır olan şemsiye ve havlunuzu alın ve incecik kumlar üzerinde istediğiniz bir yere kurulup tertemiz denizin keyfini çıkarın.

Plajda ihtiyaçlarınızı gidermek için Fethiye Belediyesi tarafından işletilen duş, soyunma kabinleri, tuvalet ve kafe bulunuyor. Duş, soyunma kabinleri ve tuvaletler ücretsiz. Kafenin fiyatları da emsallerine göre biraz daha uygun.

Temiz bir denize sahip olan plajın kumsalı ise sert kumdan oluşuyor. Ama öyle can yakacak kadar sert değil.

Denizi yer yer sığ yer yer de aniden derinleşiyor. Bu noktada çocuklu aileler ve çok iyi yüzme bilmeyenlerin dikkatli olmasında fayda var.

Giriş Ücreti: Yok

Şezlong ve Şemsiye ( İkisi Toplam): 160 TL.

Ulaşım: Dalyan’dan Fethiye istikametine doğru devam ederken Göcek’i geçtikten sonra karşınıza İnlice tabelası çıkacak. Bu tabelayı takip ederek yaklaşık 4-5 kilometre devam ettikten sonra plaja ulaşabilirsiniz. Yolu zaman zaman sert ve keskin virajlar ile karşınıza çıkıyor. Yavaş ve dikkatli gitmenizde fayda var.

Ayrıca toplu taşıma ile de sezon içerisinde Dalaman’dan dolmuşlar sefer düzenliyorlar. Bu minibüsleri kullanarak da Göcek’ten plaja kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

7- Turunç Pınarı Koyu

Turunç Pınarı Koyu
Turunç Pınarı Koyu

Turunç Pınarı Koyu’nun etrafı tamamen ağaçlarla çevrilidir. Doğa bu güzelliği adeta kucaklayarak saklamaya çalışmış gibi. Çam, zeytin, sandal, defne ve pınar ağaçları ile çevrili olan koyun tepeleri ise turunç ağaçları ile kaplıdır. İşte koyun adını bu turunç ağaçlarından aldığı düşünülmektedir. Tüm bu yeşilliklerin yanına ayrıca denizin turkuaz rengi de eklenince ortaya tam bir tatil havası çıkıyor. Doğa ile baş başa sessiz ve sakin bir ortamda gözlerden uzak kaçamak yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir tatil hem de.

Koyun en büyük özelliklerinde bir diğeri de içerisinden kaynak suyu çıkıyor olması. Bildiğimiz içme suyu kaynağı yani. İsimdeki pınar da oradan geliyor olabilir belki. Bu su kaynağının takip eden bir tracking yolu da yürüyüş severler için ayrıca güzel bir deneyim sunuyor.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Ulaşım sadece tekne turları ile sağlanmaktadır. Fethiye limandan kalkan tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Onun haricinde koya karayolu bağlantısı bulunmamaktadır.

8- Ölüdeniz

Ölüdeniz
Ölüdeniz – Fethiye Plajlar ve Koyları

Fethiye’ nin Dünyaca ünlü plajı Ölüdeniz, yeşil ile mavinin örtüştüğü tam bir doğa harikasıdır. Adını suyun durgunluğundan almakla birlikte yapısı itibariyle bir iç denizi andıran Ölüdeniz sakin, pırlanta gibi sularda serinleyip yüzmek ve su sporları yapmak isteyenler için bire birdir. Fethiye Plajlar ve koylar denildiğinde kısacası Fethiye denildiğinde ilk akla gelen yerdir ölüdeniz.

Giriş Ücreti: 150 TL

Şezlong ve Şemsiye ( İkisi Toplam ): 200 TL.

Ulaşım seçenekleri şöyle;

Dalaman havalimanı ile:
Dalaman havalimanı Fethiye şehir merkezine 30 dk. mesafededir. Dalaman havalimanın’dan kiralayacağınız bir araçla yada transfer yapan firmalar ile gelebileceğiniz gibi 10 dk. taksi ile Dalaman merkezine gelip buradan Fethiye`ye 30 dk. bir kalkan otobüsler ile gelebilirsiniz. Ayrıca havalimanın’dan kalkan HAVAŞ servislerini de kullanabilirsiniz.

Antalya havalimanı ile:
Yaklaşık 2 saat 30 dk. uzaklıktadır. Havalimanın’dan kiralık araç yada transfer firması ile gelmeniz mümkün olduğu gibi Antalya merkezden sık sık kalkan otobüsler ile de gelebilirsiniz. Ayrıca havalimanın’dan kalkan HAVAŞ servislerini de kullanabilirsiniz.

9- Çalış Plajı

Çalış Plajı
Çalış Plajı

Muğla ilinin Fethiye ilçe merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunan Çalış Plajı, farklı konseptte birçok farklı otel ve restoranı çevresinde barındıran, doğa ile eğlenceyi bir arada yaşamak isteyenler için çok uygun bir belde. Beldenin misafirleri, doğadan o denli etkilenirler ki, “Çalış’a sadece gün batımını izlemeye bile gidilebilir.” diyenler vardır. Beldede yer alan plajda son dönemlerde soyu tükenme riskiyle karşı karşıya kalınan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı nadir plajlardandır. Bunun yanı sıra Şat Burnu’nda bulunan doğa parkı 214 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapar.

Giriş Ücreti: Yok

Şezlong ve Şemsiye ( İkisi Toplam ): 200 TL.

Ulaşım: İzmir, Aydın ve Muğla’yı geçtikten sonra Fethiye-Göcek istikametine sapılmalıdır. Çalış Plajı, Fethiye merkezinde 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Fethiye Çalış’ta tatilinizi geçirmek isterseniz güzel beldeye Fethiye otobüsleriyle veya dilerseniz yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta yer alan Dalaman Havalimanını kullanarak hava yoluyla da ulaşabilirsiniz.

10- Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi – Fethiye Plajlar ve Koyları

Fethiye Kelebekler Vadisi sahip olduğu endemik türleri nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağ dan biridir. Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi 8 Şubat 1995 ‘de birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Eğer böyle bir karar alınmasaydı bu gün böyle bir doğa güzelliğimiz olmayacaktı.  350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 70 ‘den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen küçük bir şelale ile Vadi’nin ortasından geçerek bir dere ile Akdeniz’e ulaşır.

Giriş Ücreti: Yok

Ulaşım: Kelebekler Vadisi’ne, Fethiye üzerinden Ölüdeniz’e gelerek ulaşılır. Tekne veya Araç ile ulaşılabilir ama Arabayla bir yere kadar gidebilirsiniz daha sonra yaya olarak devam etmeniz gerekmektedir.

Tekne veya Turla Gitmek İçin: Fethiye Ölüdeniz’den tekne ile gidebilirsiniz eğer tekneniz yok ise bir çok Tur şirketi bu yerlere her gün tekne turları düzenlemektedir. Fethiye Kelebek Vadisi Tur Fiyatları Ortalama: 150 – 200 TL Arasındadır.

Araç ile Gitmek için: Fethiye merkezden gitmek isteyenler için ilk olarak Hisarönü’ne daha sonra ise Ölüdenize gitmeleri gerekmektedir, oradan da Faralya köyüne gitmeniz gerekir.

11- Kuleli Koyu

Kuleli Koyu
Kuleli Koyu

Mavi ile yeşilin buluştuğu eşsiz bir güzelliğe sahip koy Kuleli Koyu. Bir tarafta uçsuz bucaksız güzelliği ile tertemiz denizi diğer tarafta yeşilin birbirinden güzel tonlarını sergileyen ormanı. Sessizliğin getirdiği huzur ve rahatlama hissini tarif edebilecek kelime bulamayacaksınız. Böylesi güzel bir yere gelirken yanınızda muhakkak kitap ya da varsa özel bir hobiniz ile burada vakit geçirmek inanılmaz keyifli. Rüzgâr ve dalga sesleri sizi öylesine dinlendiriyor ki bütün işin sinir, stres ve yorgunluğunu üzerinizden atıveriyorsunuz. Yani kısaca toparlayacak olursak koyun en büyük özelliği doğa ile iç içe sessiz, sakin ve huzur verici bir ortam diyebiliriz.

Giriş Ücreti: Yok

2 Şezlong 1 Şemsiye: 200 TL

Ulaşım: Araçla, toplu taşıma ile ve tekne ile ulaşım seçenekleri mevcut. Araç ile gelecek olanların iskele yolundan Karagözler istikametine doğru ilerlemeleri gerekir. Tatil köyünü geçtikten yaklaşık 3 kilometre sonra sağ tarafta Kuleli Koyu Plajı tabelası ile karşılaşacaksınız.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler şehir merkezinden kalkan dolmuşlara binerek buraya ulaşabilirler. Kişi başı ücretin de kişi başı 8 lira olduğunu hatırlatalım.

Tekne ile gelmek isteyenler de limandan kalkan tekne turlarını tercih edebilirler. Bu teknelerin de ücreti kişi başı 250 TL

12- Aksazlar Koyu

Aksazlar Koyu
Aksazlar Koyu – Fethiye Plajlar ve Koyları

Aksazlar Koyu içerisinde bulunan plajın en büyük özelliği doğal bir plaj olmaması. Özel beyaz kum getirilerek dizayn edilen plaj oldukça estetik bir görünüme sahip olmasının yanı sıra çok da düzenli. Şezlonglar ve şemsiyelerin yanı sıra duş, tuvalet ve giyinme kabinleri de bulunuyor.

Dalgasız ve sığ denizi olmasına rağmen biraz bulanık suyu olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklu aileler ve çok iyi yüzme bilmeyenler için uygun olsa da dalış için uygun değildir.

Giriş ücreti (Kişi Başı): 200 TL. (şezlong ve şemsiye fiyata dâhil)

Ulaşım: Fethiye sahil yolundan Fevzi Çakmak Caddesi üzerinden Aksazlar’a doğru devam ederken limanı ve tersaneyi geçtikten sonra yolun sağında girişini görebilirsiniz.

13- Küçük Boncuklu Koyu

Küçük Boncuklu Koyu
Küçük Boncuklu Koyu

Cam gibi berrak, akvaryum kadar canlı ve bir o kadar da sakin bir deniz ile karşılıyor sizi Küçük Boncuklu Koyu. Yer yer kumsal olsa da çoğu yer çakıl. Özellikle de denizin tabanı büyük çakıl taşları ile dolu. Bu biraz can sıkıcı olsa da plaj ayakkabınız yanınızda ise dert etmenize gerek yok.

Denizin seviyeyi yavaş yavaş derinleşiyor. Bu çocuklu aileler ve fazla yüzme bilmeyenler için oldukça güzel bir haber.

Giriş Ücreti: Yok

Şezlong ve Şemsiye ( ikisi toplam): 200 TL.

Ulaşım: Fethiye’nin batısında yer alan ve merkeze 4 kilometre uzaklıkta olan koya ulaşım varsa özel aracınızı ile yoksa da merkezden kalkan dolmuş veya limandan kalkan tekne turları ile sağlanmaktadır.

Araç ile gelecek olanlar, karagözler, tersane, letonya yolunu izleyerek ortalama 10 dakikada buraya ulaşabilirler.

Dolmuş ile gelmek isteyenlere de ücretinin kişi başı 50 TL olduğunu hatırlatalım.

14- Büyük Boncuklu Koyu

Büyük Boncuklu Koyu
Büyük Boncuklu Koyu – Fethiye Plajlar ve Koyları

Büyük Boncuklu Koyu, Cam gibi berrak, akvaryum kadar canlı ve bir o kadar da sakin bir deniz ile karşılıyor sizi. Yer yer kumsal olsa da çoğu yer çakıl. Özellikle de denizin tabanı büyük çakıl taşları ile dolu. Bu biraz can sıkıcı olsa da plaj ayakkabınız yanınızda ise dert etmenize gerek yok.

Denizin seviyeyi yavaş yavaş derinleşiyor. Bu çocuklu aileler ve fazla yüzme bilmeyenler için oldukça güzel bir haber.

Burada bir fark var sadece o da orman içirişinde kamp yaparak konaklama imkanınınız bulunuyor. Kamp malzemelerini yanınıza almayı unutmayın çünkü burayı gördükten sonra akşamına dönmek istemeyeceksiniz.

Giriş Ücreti: Yok

Şezlong ve Şemsiye ( ikisi toplam): 200 TL.

Ulaşım: Fethiye’nin batısında yer alan ve merkeze 4 kilometre uzaklıkta olan koya ulaşım varsa özel aracınızı ile yoksa da merkezden kalkan dolmuş veya limandan kalkan tekne turları ile sağlanmaktadır.

Araç ile gelecek olanlar, karagözler, tersane, letonya yolunu izleyerek ortalama 10 dakikada buraya ulaşabilirler.

Dolmuş ile gelmek isteyenlere de ücretinin kişi başı 50 TL olduğunu hatırlatalım.

15- Küçük Samanlık Koyu

Küçük Samanlık Koyu
Küçük Samanlık Koyu

Küçük Samanlık Koyu, cam gibi berrak ve temiz bir denize sahip. Deniz aynı bir akvaryum gibi. Yüzerken pek çok deniz canlısına rastlayabilirsiniz. Deniz üzerinde atlamak için 2 tane iskele bulunuyor. Özellikle gençler oldukça eğlenceli vakit geçirebilirler.

Özellikle çocukların çok sevebileceği minik taşlı, sığ ve dalgasız bir plaja sahip. Çakıl taşları can yakmasa da çocuklar için yanınızda plaj ayakkabısı bulundurmanızda fayda olabilir.

Plaj içerisinde şezlong, şemsiye, köşk, masa ve sandalye gibi kiralama hizmetleri sunan bir tesis bulunuyor. Bu tesis içerisinde restoran, bar ve büfe de bulunuyor.   Buradan ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Tesisin özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Çocuklarınız çocuk oyun alanında eğlenceli vakit geçirirken siz de mangalınızı yapıp hem mangalın hem de denizin keyfini aynı gün içerisinde çıkarabilirsiniz. Duş, tuvalet ve soyunma kabinleri de oldukça temiz ve bakımlı.

Giriş Ücreti: 150 TL.

Şezlong ve Şemsiye ( İkisi toplam ): 250 TL.

Ulaşım: Fethiye’nin batısında yer alan ve merkeze 4 kilometre uzaklıkta olan koya ulaşım varsa özel aracınızı ile yoksa da merkezden kalkan dolmuş veya limandan kalkan tekne turları ile sağlanmaktadır.

Araç ile gelecek olanlar, karagözler, tersane, letonya yolunu izleyerek ortalama 10 dakikada buraya ulaşabilirler.

Dolmuş ile gelmek isteyenlere de ücretinin kişi başı 50 TL olduğunu hatırlatalım.

16- Büyük Samanlık Koyu

Büyük Samanlık Koyu
Büyük Samanlık Koyu – Fethiye Plajlar ve Koyları

Yol boyunca yemyeşil doğası ile bizlere eşlik eden yarımada Büyük Samanlık Koyu‘na varınca da mavinin birbirinden güzel tonları ile bizleri kucaklıyor. Koy hem piknik hem deniz keyfini bir arada sunduğu için özellikle yaz aylarında ve hafta sonları oldukça kalabalık oluyor.

Mangal ve Piknik alanları oldukça kullanışlı. Masalar ve oturaklar iş görür. Tek sıkıntı yeteri kadar çöp kutusu olmaması gibi görünüyor. Çocuklar da unutulmamış tabi ve eğlenmeleri için oyun parkı bulunuyor. Bunların haricinde yürüyüş ve bisiklet parkurları da mevcut.

Giriş Ücreti: Yok

Şezlong ve şemsiye bulunmuyor.

Ulaşım: Fethiye’nin batısında yer alan ve merkeze 7 kilometre uzaklıkta olan koya ulaşım varsa özel aracınızı ile yoksa da merkezden kalkan dolmuş veya limandan kalkan tekne turları ile sağlanmaktadır.

Araç ile gelecek olanlar, karagözler, tersane, letonya yolunu izleyerek ortalama 10 dakikada buraya ulaşabilirler.

Dolmuş ile gelmek isteyenlere de ücretinin kişi başı 50 TL olduğunu hatırlatalım.

Son olarak: Fethiye’yi tam anlamıyla keşfetmek istiyorsanız Fethiye gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize de mutlaka göz atmanızı öneririm.

Siz okuyucularımıza elimizden geldiğince Fethiye plajlar ve koyları için bir liste hazırlamaya çalıştık. Umarım bu güzel tatilinize bir fikir olabilmişizdir. Bir başka gezi listesinde tekrar görüşmek üzere hep gezgin kalın. :)