Ana sayfa Gezilecek Yerler İstanbul’da Gezilecek Tam 40 Yer

İstanbul’da Gezilecek Tam 40 Yer

1
İstanbul'da Gezilecek Yerler
İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler Mutlaka Gezilecek Tam 40 Yer

Durmadık araştırdık İstanbul’da gezilecek yerler’i bir araya getirdik. Sizler için gezilecek tam 40 yer bulduk. Ve zaman geçtikçe de yenilerini ekleyeceğiz. Belki bazılarını görmüş olabilirsiniz. Ama bu kadar gezilecek yeri bir arada görmemişinizdir. İstanbul’u altını üstüne getirdik sizler için en önemlilerini topladık. Lafı daha fazla uzatmadan turumuza hemen başlayalım..

DipNot: Buradaki liste İstanbul’da en çok ziyaret edilen yerlerden oluşmaktadır. İstanbul’da gezilecek yerlerin tam listesi için sitemizdeki İstanbul kategorisine göz atmanızı öneririz.

 

İstanbul’daki Müzeler ve Tarihi Yerler

santralistanbul-01

Santralİstanbul Müzesi: Hem konser alanı hem de sergi alanı olarak kullanılmaktadır. Kampüs, Türkiye’nin ilk elektrik santralini, bugünkü haliyle Enerji Müzesi’ ni bünyesinde barındırmaktadır. Kampüste ayrıca sanat galerisi, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan restoranlar ve kafeler bulunuyor.

 

 

Miniatürk Park 05

Miniatürk Park: Bir çok tarihi yapının minyatürünü burada görebilirsiniz bu yüzden bu yeri en başa koyduk. Toplam 60.000 metrekare alan üzerine kurulan Miniaturk’te, 15.000 metrekare maket alanı, 40.000 metrekare yeşil ve açık alan, 3.500 metrekare kapalı alan, 2.000 metrekare havuz ve suyolu, 500 araçlık otopark yer almaktadır. Miniaturk’te, bir açık hava müzesi atmosferinde sergilenen maketlerin yanı sıra, ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesini sağlamak amacıyla farklı mekanlar da tasarlanmıştır.

 

 

Galata Kulesi 01

Galata Kulesiİstanbul’un Galata Semtinde yer alan Hazerfan Ahmet Çelebi’nin buradan Üsküdar’a uçmaya çalıştığı ihtişamlı bir eserdir. Altmış yedi metre uzunluğundaki kuleden İstanbul manzarasını bütün çıplaklığıyla izleyebilirsiniz.

 

 

Yerebatan Sarnıcı 04

Yerebatan Sarnıcı: Bizans İmparatoru Justinyen tarafından 542 yılında yaptırılmıştır. Suyun içerisinden yükselen sütunların ihtişamı görüntüleri büyülemektedir. 9800 metrekare üzerine kurulu olan sarnıç pek çok ulusal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden bir tanesi.

 

 

Mısır Çarşısı 01

Mısır Çarşısı: İstanbul’da yer alan en köklü alışveriş bölgelerinden biridir. Bina yapısı nedeniyle turistlik özellikteki çarşı, ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bin bir envayı çeşit ürünü bulabileceğiniz bu çarşı da, gezilecek çok yer var. Hafta sonları çok kabalık olan bu çarşıyı rahat, rahat gezebilmeniz için hafta içi gitmenizi özellikle tavsiye ediyoruz.

 

 

Yıldız Sarayı 02

Yıldız Sarayı: Boğaziçi’ nin adeta krallığını yaptığı Yıldız Sarayı, III. Selim’ in annesi tarafından Mihrişah Sultan’ a yaptırıldığı bilinmektedir. Dış manzarası iç mekanın da olduğu gibi hoş bir görüntü oluşturuyor. İhtişam ve muhteşem tarihi ile uğramadan geçilmeyecek yerler arasında yerini alıyor.

 

 

cinili-kosk-02

Çinili Köşk: İstanbul’ un Fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından Topkapı Sarayı ’nın sınırları içerisine yaptırılan ve en önemli Osmanlı sivil mimarlık örneklerinden biri olan Çinili Köşkü, Arkeoloji Müzesi nin karşısında yer almaktadır.

 

 

Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı: 1478 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından kurulan, 9 Ekim 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile halka kapılarını açan Topkapı Sarayı Müzesi günümüzde turistlerin en uğrak yerlerindendir.

 

 

ayasofya01

Ayasofya Müzesi: Türkiye’de en çok ziyaret edilen turistlik yerler arasında yer alan Müze, sanat ve mimaride dünyanın en muhteşem anıtlarından biridir.  Müze altıncı yüzyıldı Philton tarafından da dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilmiştir.

 

 

Panorama 1453 Müzesi

Panorama 1453: 360 Derece Panoramik Müze İstanbul’un Fethinin en çetin geçtiği Topkapı’da bulunuyor. Panoramik Müze’de 1453’teki fetih ile ilgili yolculuğa çıkabilirsiniz. Panoramik resim sekiz sanatçının aralıksız üç yıl süren uyumlu bir çalışması sonunda ortaya çıkmıştır.

 

 

ural ataman klasik otomobil müzesi 01

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi: Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, tarihteki otomobilleri görmek isteyen otomobil tutkunlarını bekliyor.  Üretildikleri dönemdeki teknoloji harikaları olan, 1920-1970 tarihleri arasındaki otomobillerin sergilendiği burada yakın geçmişimizde hangi arabalar kullanılmış, ne tür modeller üretilmiş görmek mümkün.

 

 

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi: 1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Tarihi Lengerhane Binası, Tarihi Hasköy Tersanesi, Açık Hava Sergileme Alanı. Müze içerisinde; Klasik arabalar, gemiler, uçaklar ve sualtı gemisi bulunmakta.

 

 

istanbul oyuncak müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi: Ailecek ya da sevdiklerinizle güzel bir gün geçirip çocukluğunu hatırlamak isteyenler ya da çocuğuna unutamayacağı anlar yaşatmak isteyenler için en doğru adres olan bu müzede 4 bine yakın oyuncak bulunmakta.

 

 

Florya Atatürk Deniz Köşkü 01

Florya Atatürk Deniz Köşkü: Dünyanın merkezi İstanbul’da gezilmesi gereken güzel noktalardan birisi. Bakırköy’ün Şenlikköy mahallesinde bulunan köşk, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’e özel olarak yaptırılmıştır. Mustafa Kemal’in İstanbul iline olan ilgisinden dolayı sık sık İstanbul’a ziyaret gerçekleştirmesi, kendisine özel bir köşkün yapılmasını ve şahsına armağan edilmesini gerekli kılmış.

 

 

İstanbul Havacılık Müzesi - 03

İstanbul Havacılık Müzesi: Uçaklara ve havacılığa biraz ilginiz varsa mutlaka gitmeniz gereken bir yer. Kapalı alanda: Tarihi anılar(savaş bilgileri), uçak maketleri, uçakta kullanılan silahlar, madalyalar, özel hediyeler, giyilen kıyafetler, bu güne kadar yapılan bazı önemli anıları anlatan bölümler mevcut. Dışarıda ise sizi gerçek uçaklar bekliyor olacak. :) Bir çok uçak modelinin sergilendiği bu yerde hem geleceğe hemde geçmişe dair size ışık tutacak.

 

 

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi - 01

Uçurtma Müzesi: Müzede sergilenen uçurtmalar 1986 yılından günümüze kadar dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanarak ziyaretçilerine sunulmaktadır. Müzenin içine girdiğinizde sizleri çeşit çeşit ve rengarenk uçurtmalar karşılıyor. Özellikle çocuların çok büyük ilgi gösterdiği müzeyi her yaştan insanlar ziyaret edebiliyor. Müzede uçurtmalarla ilgili çeşitli görsellerden ve videoalardan yararlanarak ziyaretçilere tanıtım filmleri de gösterilmektedir. Yine aynı şekilde müzede çeşitli kitaplar, dergiler, şiirler, şarkılar da yer almaktadır. Müzede açık olduğu saatlerde uçurtma yapabilir, düzenlenen kurslara da katılım sağlayabilirsiniz.

 

 

İstanbul’daki Parklar ve Mesire Yerleri

Göktürk Tabiat Parkı Mesire Yeri 05

Göktürk Göleti: Göktürk göleti mesire yeri gürültüden uzaklaşıp nefes alacağınız, dinlenebileceğiniz, İstanbul’un ufak bir çevresini doğa ile buluşturan güzel bir yer. İski’nin denetimindeki bu baraj gölüne gelenlere görsel bir zenginlik sunuyor.

 

 

kent-omani01

Mimar Sinan Kent Ormanı: Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından açılan 820 dönümlük  kent ormanı şehrin çok içinde olmasına rağmen, yeşilin her tonunu maviyle birleştirerek İstanbulluların gözde dinlenme ve mesire alanı olmuştur. Alibeyköy baraj gölünün etrafına kurulmuş olan bu ormanı at ve faytonla ya da ücretsiz tren ekspresiyle dolaşabilirsiniz.

 

 

aydos-tepesi07

Aydos Ormanı: İstanbul’da hala böyle güzel Ormanlar görmen insanı mutlu ediyor. Bu güzel Atmosferde çayınızı yudumlayıp göle karşı piknik yapabilirsiniz.  537 metreyle istanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi rahatlıkla görülebilir. Osmanlı imparatorluğu döneminde av alanı olarak kullanılması çam ağaçlarından oluşan ormanının ne denli zengin olduğunu ortaya koymaktadır.

 

 

Polonezköy Tabiat Parkı 01

Polonezköy Tabiat Parkı: Binbir çeşit ağaç ve bitki türüyle gelenleri kendisine hayran bırakan Polonezköy, Polonyalılar’ın ağırlıkta olduğu köyde, farklı bir kültür ve hayat tarzının da yansımalarını görebilirsiniz.  Camping alanları özellikle hafta sonları için idealdir.

 

 

Saklı Göl Şile

Saklı Göl: İstanbul’a yakın eşsiz bir güzellikten daha bahsedeceğiz size, Kamandere köyü içinde bulunan Saklı Göl Şile’de yürüyüş, kahvaltı ve temiz havanın tadını çıkaracağınız doğa harikası saklı bir yer. Adı gibi bir çok güzelliği içerisinde saklı bulunduran bu göl, doğa severlerin uğrak yeri olacaktır.

 

 

Atatürk Arboretumu: Belgrad ormanı’nın güneydoğusunda, 345 hektarlık alana kurulmuştur.  Arboretumda 1500’ü aşkın bitki türü vardır. ayrıca hatırı sayılır bir soğanlı bitkiler koleksiyonu da bulunmaktadır. Atatürk arboretumu’na gittiğinizde bol bol fotoğraf çekip, göl kenarında romantik anlar yaşayabilirsiniz.

 

 

Emirgan Korusu: Emirgan Korusu, Boğaz’ın antikiteden gelen büyük ağaç varlığının günümüze kalmış zengin parçalarından biridir. Tarihi yalılarda kahvaltı yapabilir veya bu yerleri gezebilirsiniz.

 

 

Yıldız Parkı Korusu

Yıldız Parkı Korusu: Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan yaklaşık 46 hektarlık alanı ile kent içerisindeki en büyük koru olan Yıldız Parkı, çeşitli tarih kaynaklarında adı geçen defne ormanları ve mitolojik öykülerdeki “Pan”ın Boğaziçi’nde flütünü çaldığı yeşillikler olarak da biliniyor. Yıldız parkında bir çok gezilecek yer var.

 

 

Ulus Parkı

Ulus Parkı: Buranın bu kadar beğenilmesinin en önemli nedeni manzarası. Ayrıca yemyeşil ağaçların içinde oluşu cazibesini arttırıyor. Pazar günleri çok kalabalık olan Ulus Parkı’na imkanınız var ise hafta içi günlerde gitmenizi öneriyoruz.

 

 

Gülhane Parkı 01

Gülhane Parkı: İnsana huzur veren laleleri ve bir çok mazisi ve geçmişi vardır buranın. Ufak bir gezinti yaparak doğanın temiz kokusunu bol bol içine çekebilir ve Setüstü Çay Bahçesinde denize karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 

 

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi: Turistik tesislere sahip Çamlıca’da, radyo ve televizyon vericileri yer alıyor. Bugün kentsel alanların sınırları içinde yer alan Çamlıca tepeleri güzel panoraması, su başları ve özellikle Küçük Çamlıca’da korunmuş bulunan kızılçam ve fıstıkçamı koruları ile Türk edebiyatına ve şarkılara konu olmuş gözde bir gezinti yeri olarak biliniyor.

 

 

Fatih Korusu

Fatih Korusu – Otağtepe Parkı: Eski adı Otağtepe Parkı olan bu yer şuan ki adı ise: Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak geçmekte. Manzarası o kadar güzel ki sahte cennet dedikleri yer bu olsa gerek. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi köprülerini kuş bakışı görebildiğiniz bu yer, eşsiz deniz manzarasıyla birleşince keyfinden yenmiyor.

 

 

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 03

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi: İstanbul’a %12 oranında yeşil alan sağlayarak  İstanbullular için oksijen deposu olmuş , aynı zamanda  bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi , İstanbul halkının yararlanması için , çevreyi korumada önemi olan , keyifli ve bir o kadar da eğitici bir bahçedir.

 

 

ParkAda: Luna Parkı, piknik yerleri, göl manzarası, restoranları, kafeleri, bowling salonu, anfi tiyatro, çarşı, yapay köprüleri ve şelalesi, hayvanat bahçesi, otoparkı vs.. bu uzayıp gidiyor.

 

 

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi 01

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi: Türkiye’deki tek tıbbi bitkiler bahçesi olma özelliğini taşıyan bahçe 14 dönümlük alan üzerine kurulmuş ve 2005 yılında da açılmıştır. Buraya ziyaretinizde bulabilecekleriniz, bolca oksijen, yüzlerce çeşit bitki ve hoşça vakit. Ayrıca bu doğal bitkilerin satışı da yapılmaktadır.

 

 

Bakırköy Botanik Park 06

Bakırköy Botanik Park: İçerisinde 11 adet tematik bahçe, Atatürk ve çocuk temalı heykeller, çocuk oyun alanları, sosyal tesisi, 8 metre yüksekten çağlayan ve içinde 5 adet pegasus atı bulunan kaskatlı havuz, 11.50 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek çocuk oyun kuleleri, manzara seyir terasları ve otoparkı bulunmaktadır.

 

 

rone-park01

RönePark: Yeşilköy’ün en güzel parkı diyebiliriz buraya, hem yeşilliği, hemde sahile sıfır olması, güzelliğine güzellik katıyor, şehirden çok uzaklaşmadan temiz bir hava, temiz bir deniz kokusu almak istiyorsanız burası tam size göre. Sahil boyunca dizilmiş kafeler, kahvaltı yerleri, çocuk parkları, ve sevimli hayvanlarıyla sizleri bekliyor.

 

İstanbul’a Bağlı Adalar

buyukada01

BüyükAda: Büyükada, yabancılar tarafından Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski adı Prinkipo’dur.Zaten “Prinkipo” da Rumca’da “büyük” anlamına gelmektedir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Motorlu taşıtların yasak olduğu (resmi araçlar hariç) adada ulaşım bisiklet ve faytonlarla sağlanır.

 

 

BurgazAda

BurgazAda: Büyük İskender’in generali, Demetrios’un babası olan Antigone buraya büyük bir kale yaptırmıştır. Ada önce onun adıyla anılmış, sonra Yunanca kale/burç anlamına gelen Burgaz (Pyrgos) adını almıştır. Ortodoks kilisesinin en saygın patriklerinden Metodios’un ikonakırıcılar tarafından adadaki bir mahzende yedi yıl hapsedildiği söylenmektedir. Bugün bu mahzenin üzerinde Ayios İoannis Kilisesi bulunmaktadır. Evliya Çelebi’nin 17.yy’da yazdığnıa göre, ada halkı Rumlardan çok az sayıda da Yahudi ve Ermenilerden oluşmaktadır. Adaya gittiğinizde: Bisiklet kiralayın, Kilise ve manastırları gezin, Ada sokaklarını dolaşın, Kalpazankaya’da denize girin, Fayton turu yapın, Bayrak tepesine çıkın, Sait Faik Abasıyanık Müzesini gezin.

 

 

KınalıAda

KınalıAda: Tarihi ve doğa açısından en çıplak adalardan biridir, en az ağaç bu adada görülür. Tarihi dokusu da oldukça fakir olan Kınalıada, taş yönünden zengindir. Bizans zamanında adadan çıkartılan taşlarla Bizans surları inşa edilmiş, 19 yy.da Tophane Rıhtımı ve Haydarpaşa Limanı’nın yapımında ada taşlarından yararlanılmıştır. Özellikle yaz aylarında plaj alanlarıyla İstanbul’unun vazgeçilmezleri arasında.

 

 

HeybeliAda: Adaya ayak bastığınızda yorgunluğunuzu atmak için hemen iskelenin karşısında olan Papatya Çay Bahçesi açıklık ortamı ve manzarasıyla kesinlikle ayrılmak istemeyeceğiniz bir mekan. Hemen yanında ise sıcak yaz günlerin vazgeçilmez tercihi Roma Dondurmacısı bulunmakta. Yaklaşık 30 senedir aynı yerinde hizmetinizde. Sahilde biraz yürüdüğünüzde sol tarafınızda fayton duraklarını göreceksiniz. Nostaljik faytonlar eşliğinde bir ada turu gerçekten görsel bir şölendir. Yürümeyi tercih ettiğinizde ise sahil şeridi adayı etraflıca dolaşmakta. Eşsiz kızılçam ormanlarının içerisinde oldukça güzel düzenlenmiş yürüyüş yolunda rahat ve huzurlu yürüyüşler yapabilir, ağaçların altında tahta masalarda piknik keyfini yaşayabilirsiniz.

 

İstanbul’daki Eğlence – Diğer Yerler

Darıca Hayvanat Bahçesi: Adından da belli olacağı gibi bir çok canlıyı yakından görüp gezebileceğiniz Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçelerinden biri. Vahşi hayvanları, akvaryumları, botanik parkı ile eşsiz bir yer. Ayrıca burada hayvanları da evlat edinebiliyorsunuz. Aileniz ile beraber eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

 

 

istanbul-akvaryum

İstanbul Akvaryum: Beni büyüleyen, beni benden alan yerlerden bir tanesi. Gerçekten büyük emek harcanarak yapılmış Dünyada sayılı Akvaryumlardan bir tanesi.  Bana göre ölmeden önce gidilecek yerlerden bir tanesi çünkü başka hiç bir yerde hepsini bir arada asla göremeyeceğimiz balık çeşitleri ve bitki türleri sizleri bekliyor.

 

 

Vialand Tema Park

Vialand: Dünyanın sayılı Tema parklarından bir tanesi. Eğlence hat safhada, Görsellik şahane, fiyat öyle böyle ama mutlaka gidilesi yerlerden bir tanesi. Çocuğunuz olmasına gerek yok bence büyüklere daha çok hitap ettiğini düşünüyorum açıkçası. Adrenalin yaşamak isteyenler hiç zaman kaybetmesin diyorum.

 

 

viaport06

Viaport Avm LunaPark: İstanbul Anadolu yakasının en güzel parklarından bir tanesi. Hem alış veriş merkezi olarak hemde içerisindeki LunaPark ile İstanbul’un gözdesi diyebilirim. Bazı zamanlar oldukça kalabalık olan bu yerin ayrıca üstü açık bir Avm olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.

Cevap bırakın

1 Yorum Açık "İstanbul’da Gezilecek Tam 40 Yer"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
Gezi Rehberi
Ziyaretçi

Gerçekten İstanbul aşık olunacak bir şehir. Hayatımın yarısından fazlası orada geçti. Umarım bir gün yine geri dönebilirim.